Rozprawa doktorska z Nagrodą Premiera

Data: 20.09.2017 Kategoria: Wydarzenie

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła listę 25 prac doktorskich wyróżnionych Nagrodą Premiera w 2017 r. Jedną z wyróżnionych prac jest rozprawa dra Bartosza  Langowskiego pt. „Transformaty Riesza, funkcje kwadratowe i przestrzenie Sobolewa w kontekście klasycznych i zsymetryzowanych rozwinięć Jacobiego”. Rozprawa napisana pod kierunkiem dra hab. Adama Nowaka, była pierwszą rozprawą, której publiczna obrona została przeprowadzona na Wydziale Matematyki.

Zainteresowania matematyczne Bartosza Langowskiego skupiają się wokół rzeczywistej analizy harmonicznej, w szczególności obejmują teorię wielomianów ortogonalnych oraz zagadnienia ograniczoności dyskretnych odpowiedników klasycznych operatorów. Obiektem badań przeprowadzonych w ramach wyróżnionej rozprawy doktorskiej są przestrzenie Sobolewa, przestrzenie potencjałowe, a także operatory analizy harmonicznej dla rozwinięć ortogonalnych związanych z układem klasycznych wielomianów Jacobiego. W wyniku badań otrzymano izomorfizm przestrzeni Sobolewa i przestrzeni potencjałowych dla funkcyjnych rozwinięć Jacobiego. Badania zaowocowały publikacjami w renomowanych czasopismach matematycznych.

Pełna lista wyróżnionych znajduje się na stronie Kancelarii Premiera RP.