Stypendium dla wybitnych młodych naukowców

Data: 16.12.2017 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał ponad 40 mln zł na finansowanie stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia są przyznawane młodym wybitnym naukowcom, którzy nie ukończyli 35. roku życia, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. W XII edycji konkursu otrzyma je 209 wybitnych młodych naukowców. Jednym ze stypendystów został dr inż. Kamil Kaleta.

Tematyka badawcza dra Kalety dotyczy przede wszystkim procesów Markowa ze skokami w przestrzeniach euklidesowych i na fraktalach, związanych z nimi operatorów nielokalnych i półgrup ewolucyjnych. Jego badania motywowane są zastosowaniami wfizyce matematycznej. Opisał m.in własności lokalizacyjne funkcji własnych i własności spektralne nielokalnych operatorów Schrödingera, podał oszacowania i asymptotykę półgrup procesów Lévy'ego i związanych z nimi półgrup Feynmana-Kaca, zbadał własności procesów stochastycznych na fraktalach i w ośrodkach losowych.

To nie pierwsze wyróżnienie tego typu dra Kalety. W poprzednich latach uzyskał Stypendium START FNP (2014, 2015), Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego PTM i IM PAN (2014), staż podoktorski FUGA 1 NCN (2012–2015) oraz prestiżowe stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta na roczny pobyt badawczy w Niemczech (20162017).

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Uczelni i na stronie Ministerstwa.