Wydział Matematyki

Professor magnus Tomasz Downarowicz

Data: 19.07.2023 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Sześciu wybitnym naukowcom rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs nadał status professor magnus. To wyraz docenienia ich zasług dla nauki i naszej uczelni.  Przez trzy kolejne lata tytułem professor magnus będzie się mógł posługiwać prof. Tomasz Downarowicz.

Status professor magnus nadawany jest w trybie konkursowym, przeprowadzanym w semestrze letnim i przyznawany na okres trzech lat przez rektora, wyłącznie na wniosek Kolegium Przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych, po zasięgnięciu opinii Senatu. Każdy, kto otrzymuje ten tytuł, ma prawo posługiwać się nim wewnątrz i na zewnątrz uczelni. Zachowuje także prawo do zatrudnienia na stanowisku profesora w niezmienionym wymiarze czasu pracy i na dotychczasowych warunkach po przejściu na emeryturę. 

Prof. Tomasz Downarowicz

Prof. Tomasz Downarowicz urodził się w roku 1956 we Wrocławiu. W roku 1979 ukończył studia na kierunku matematyka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Cztery lata później uzyskał w Instytucie Matematyki PWr stopień doktora nauk matematycznych pisząc pracę „Odwzorowania słabo-prawie okresowe na przestrzeniach zwartych” pod kierunkiem prof. Anzelma Iwanika. Habilitację otrzymał w roku 1996, a tytuł profesora w 2005 r.

Przez całą karierę naukową jest związany z Politechniką Wrocławską, obecnie pracuje na Wydziale Matematyki.

Profesor Tomasz Downarowicz zajmuje się szeroko pojętą teorią układów dynamicznych. Współpracuje od lat ze specjalistami z wiodących ośrodków na świecie, sam będąc inicjatorem nowych i ważnych kierunków badań. Jego prace, cytowane przez najważniejszych matematyków w dziedzinie, uważane są za wybitne i stanowią inspirację dla dalszych studiów.

Zainteresowania badawcze profesora Downarowicza obejmują zarówno dynamikę topologiczną, jak i teorię ergodyczną, a w tym kontekście także teorię operatorów Markowa, teorię spektralną i teorię entropii. Szczególną rolę w obecnych badaniach zajmują działania grup ze średnią i ich zastosowania, między innymi w teorii liczb.

Dorobek prof. T. Downarowicza obejmuje 98 opublikowanych prac, z czego wiele ukazało się w czołowych czasopismach matematycznych, w tym: Inventiones Mathematicae, Journal d’Analyse, Israel Journal of Mathematics, Ergodic Theory and Dynamical Systems, International Mathematics Research Notices czy Memoirs of the American Mathematical Society.

Według serwisu Scopus jego prace były cytowane 978 razy, a indeks Hirscha wynosi 18. Szczególne miejsce w dorobku publikacyjnym prof. Downarowicza zajmuje obszerna monografia napisana na zamówienie renomowanego wydawnictwa Cambridge University Press, zatytułowana „Entropy In Dynamical Systems” i stanowiąca kompendium wiedzy na temat roli entropii w układach dynamicznych.

Historia pracy profesora Downarowicza zawiera staże i zatrudnienia w renomowanych uczelniach Stanów Zjednoczonych (Ohio, Michigan, Texas, Maryland), Francji (Paryż, Tulon, Marsylia, Brest), Niemiec (Bonn), Chin (Szanghaj, Hefei) oraz Chile (Santiago). Dzięki licznym pobytom zagranicznym nawiązał on współpracę z wieloma wiodącymi matematykami.

Wyjątkowa aktywność naukowa zaowocowała niezliczonymi referatami na konferencjach międzynarodowych, wśród których wiele jest referatów plenarnych w roli zaproszonego wykładowcy. Szacunek jakim prof. Downarowicz cieszy się w środowisku naukowym sprawia, że często jest on zapraszany do udziału w komitetach naukowych takich konferencji.

Działalność naukową łączy prof. Downarowicz z aktywnością dydaktyczną, organizacyjną i innymi obowiązkami wypełnianymi na rzecz środowiska akademickiego. W swojej karierze wypromował sześcioro doktorów (troje z nich jest obecnie zatrudnionych na Politechnice Wrocławskiej). Wielokrotnie był kierownikiem lub wykonawcą grantów badawczych, w tym kierował grantami Maestro i Harmonia. Od 2019 roku jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jest też członkiem komitetu redakcyjnego Colloquium Mathematicum oraz recenzentem i rzeczoznawcą Narodowego Centrum Nauki. Ma w dorobku kilkadziesiąt recenzji doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich.

Jego działalność została uhonorowana licznymi nagrodami, wśród których znajdują się: indywidualna nagroda Ministra Edukacji Narodowej za dorobek w roku 2004, Nagroda Główna Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha, indywidualna nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, Nagroda Naukowa Rektora PWr im. Hugona Steinhausa oraz nagrody Rektora, Dziekana lub Dyrektora Instytutu Matematyki, które otrzymywał kilkukrotnie.

Sylwetki pozostałych pieciu professorów magnusów zostały przedstawione w aktualnościach Uczelni

Profesor Downarowicz jest drugim pracownikiem Wydziału Matematyki uhonorowanym tytułem professor magnus, w 2021 roku ten tytuł został przyznany prof. Aleksandrowi Weronowi.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję