Wydział Matematyki

Stypendyści Hugona Steinhausa

Data: 14.11.2024 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Zasadniczym kryterium do uzyskania stypendium w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego są wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinach wiedzy w jednej z ośmiu kategorii, czyli w zakresie: nauk biologicznych i medycznych, nauk matematycznych, nauk fizycznych i chemicznych, nauk społecznych i humanistycznych, nauk inżynieryjno-technicznych, nauk o Ziemi i środowisku, badań interdyscyplinarnych oraz sztuki. W bieżącej edycji Programu stypendia otrzymało łącznie 23 doktorantów, a 25 osób zostało wyróżnione przez komisje stypendialne. 

W zakresie nauk matematycznych Stypendium im. Hugona Steinhausa otrzymało dwoje naszych doktorantów Justyna Witulska oraz Kacper Taźbierski a Mateusz Śliwiński otrzymał wyróżnienie.

kacper_tazbierski.pngKacper Taźbierski zajmuje się badaniem modeli matematycznych dla zjawiska resetowania losowego. Przeróżne systemy wykazują cechy resetowania, jak na przykład powrót drapieżnika do swojego leża po polowaniu, spadek poziomu liczebności danej populacji po katastrofie naturalnej lub nawet skokowe zmiany wartości akcji na giełdzie (tak zwane resetowanie ułamkowe). Zjawisko resetowania losowego znajduje również swoje zastosowanie na przykład w teorii optymalizacji, gdzie losowo przeszukując przestrzeń zmiennych w celu znalezienia globalnego punktu krytycznego opłaca się czasem zacząć poszukiwania od nowa. Kacper podjął się zadania zidentyfikowanie zjawiska resettingu, jego zamodelowania oraz zbadania własności modelu.
Temat jego pracy doktorskiej to „Reprezentacje i zastosowania procesów stochastycznych z resettingiem”, a jej promotorem jest prof. Marcin Magdziarz.

kacper_tazbierski.pngJustyna Witulska w swojej pracy doktorskiej koncentruje się na rozwoju metodologii do wykrywania anomalii w danych ciężkoogonowych (zarówno jednowymiarowych, jak i wielowymiarowych). Łączy metody statystyczne z metodami sztucznej inteligencji (AI). Badania będą uwzględniać prace nad algorytmami offline (metody a posteriori) oraz metodami online (czyli technikami przeznaczonymi do wykrywania zmian w czasie rzeczywistym). Planowane jest rozszerzenie badań nad identyfikacją anomalii z początkowego przypadku założenia niezależności danych na przypadek występowania zależności czasowych.

Doświadczenie zdobyte podczas pracy w branży górniczej oraz branży telekomunikacyjnej umożliwiły mi poznanie potrzeb użytkowników z różnych dziedzin przemysłu oraz identyfikację ograniczeń (np. w danych), które z naukowego punktu widzenia są interesującymi wyzwaniami badawczymi. Za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie naukowe uważa wkład w rozwój metod segmentacyjnych, które umożliwiają wykrywanie punktu zmiany w danych ciężkoogonowych o nieskończonej wariancji - zarówno jednowymiarowych (zakończony etap prac), jak i wielowymiarowych (aktualne prace).

Pracę doktorską „The methods of identification of anomalies in heavy-tailed data – one-dimensional and multidimensional approach” (Metody identyfikacji anomalii w danych ciężkoogonowych - podejście jednowymiarowe i wielowymiarowe) przygotowuje pod okiem dwóc promotorów prof. Agnieszki Wyłomańskiej oraz prof. Ireneusza Jabłońskiego (Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems, Cottbus, Niemcy).

Sylwetki pozostałych stypendystów z PWr są przedstawione w aktualności Osiem osób z PWr ze stypendiami dla wybitnych doktorantów.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję