Wydział Matematyki

Tydzień modelowania

Data: 21.09.2024 Kategoria: Wydarzenie

Data: 23.09.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Matematyki PWr bud. C19 s. A.4.1

Powrót
pokaż na mapie

Studenci Wydziału Matematyki przygotowali nowe wydarzenie. Już w poniedziałek rozpocznie się Tydzień Modelowania. To  propozycja Koła Naukowego Matematyki Przemysłowej skierowana do osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności matematyczne i programistyczne, pracując zespołowo nad ciekawymi wyzwaniami. 

Przez cały tydzień 23-27.09.2024 r. będą analizować dane i rozwiązywać praktyczne problemy. Całość zakończy się finałową prezentacją ostatniego dnia, kiedy najlepsze zespoły zostaną nagrodzone. 

Oto przykładowe problemy Tygodnia Modelowania.

Pierwszy problem
Kredyty niepracujące: modelowanie spłat wierzytelności lub segmentacja klientów i optymalizacja procesu odzyskiwania zadłużenia. Został on zgłoszony przez firmę Hoist Finance.
Ryzyko kredytowe jest nieodłączną częścią działalności banków. Kredyty, które przestały być spłacane czyli tzw. kredyty niepracujące, wpływają nie tylko na wyniki finansowe banków, ale również na udział banków w finansowaniu firm i inwestycji indywidualnych, co może zaszkodzić perspektywom wzrostu gospodarczego. Jednym z elementów zarządzania skalą kredytów niepracujących jest współpraca banków z firmami windykacyjnymi.
Przy zakupie portfela wierzytelności firmy windykacyjne szacują przyszłe możliwe odzyski oraz wybierają strategie działania.
Zadanie do opracowania będzie polegało na zaprognozowaniu przyszłych spłat lub zaproponowaniu segmentacji klientów oraz najlepszej strategii współpracy z każdym segmentem klientów. Podstawą do rozwiązania problemu matematycznego będą dane historyczne dotyczące spłat zadłużenia przekazane przez firmę Hoist Finance, sposób rozwiązania zadania będzie zależał wyłącznie od podejścia uczestników. Pierwszego dnia zespoły, które podejmą się wyzwania zostaną zaproszone na sesję wdrożeniową z burzą mózgów, która pozwoli na lepsze zrozumienie problemu do rozwiązania i zbuduje fundament do dalszych prac.
Najlepsza drużyna, wybrana ostatniego dnia, będzie miała możliwość przedstawienia swojego rozwiązania w siedzibie Hoist Finance.

 

Drugi problem
Modelowanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła (Urban Heat Island) w dużych miastach.
Zjawisko miejskiej wyspy ciepła (Urban Heat Island, UHI) powoduje, że temperatury w obszarach miejskich są wyższe niż na terenach wiejskich. Jest to spowodowane gęstą zabudową, asfaltowymi powierzchniami, brakiem zieleni oraz emisjami ciepła związanymi z działalnością człowieka, takimi jak transport czy klimatyzacja. To zjawisko prowadzi do negatywnych skutków, takich jak zwiększone zużycie energii, pogorszenie jakości powietrza i większe ryzyko zdrowotne dla mieszkańców.
Waszym zadaniem jest opracowanie modelu matematycznego, który dokładnie opisze i przewidzi intensywność zjawiska miejskiej wyspy ciepła w różnych obszarach miasta. Model powinien uwzględniać kluczowe czynniki, takie jak gęstość zabudowy, rodzaj pokrycia terenu, obecność terenów zielonych, emisję ciepła oraz warunki klimatyczne. Dodatkowo, model powinien umożliwiać analizę wpływu różnych strategii, takich jak zwiększenie terenów zielonych czy wprowadzenie bardziej ekologicznych materiałów budowlanych, na redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła.
Wyniki modelowania mogą posłużyć jako cenne narzędzie dla władz miejskich, pomagając im w opracowaniu skutecznych strategii przeciwdziałania UHI i poprawy warunków życia mieszkańców poprzez lepsze planowanie przestrzenne i zrównoważone zarządzanie zasobami miejskimi.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję