W dniach 5-12 lipca 2020 r odbył się Wirtualny Tydzień Modelowania ECMI. Co roku wydarzenie odbywa się na innej uczelni. W tym roku organizatorem był Petersburski Uniwersytet Politechniczny Piotra Wielkiego. Tydzień Modelowania ECMI daje możliwość studentom kierunków matematycznych, aby w międzynarodowych zespołach uczestniczyli w tworzeniu modeli matematycznych i rozwiązywali praktyczne problemy zaproponowane im przez instruktorów. Każda grupa tworzy model matematyczny, który najlepiej opisuje badane zagadnienie i tym samym umożliwia rozwiązanie postawionego problemu. Podczas spotkań studenci mogli poznać wielu doświadczonych naukowców, którzy chętnie udzielili im naukowego wsparcia.
Aspekty przedstawiane przez instruktorów są zazwyczaj ściśle powiązane z przemysłem. W tym roku studenci pracowali nad czterema problemami:
- optymalizacja procesu montażu części samolotu,
- doprecyzowanie systemu odpowiedzialnego za zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i równoczesnym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla w domach z fotowoltaicznymi panelami słonecznymi,
- zapanowanie nad procesem transportu wody w drewnie i roślinach,
- skonstruowanie odpowiednio wysokiej wieży, dzięki której podróż na Marsa byłaby możliwa przy użyciu tylko siły odśrodkowej i minimalnej dodatkowej energii (Stairway to heaven).
Opis problemów oraz końcowe prezentacje wykonane przez studentów można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.
Ze względu na pandemię spotkania odbywały się przez Internet. Zorganizowanie takiego wydarzenia wiązało się z pewnymi trudnościami w komunikacji pomiędzy uczestnikami, którzy często przebywali w różnych strefach czasowych. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i Pierwszy Wirtualny Tydzień Modelowania ECMI zakończył się sukcesem. Pomimo trudności oraz nadzwyczajnej formuły uczestnicy przedstawili innowacyjne pomysły, które mogą być początkiem dalszej współpracy.
Jednym z instruktorów na był nasz doktorant mgr inż. Mateusz Świtała. Jego grupa zajmowała się problemem transportu wody w drewnie i roślinach. To niezwykle ciekawy temat, a ze względu na zmieniający się klimat model matematyczny opisujący przepływ wody wewnątrz roślin może być przydatny w procesie nawadniania suchych obszarów. Studenci pracowali bardzo sumiennie, po zapoznaniu się z problemem i przeanalizowaniu struktury wewnętrznej drewna oraz roślin zaproponowali model oparty na zjawisku podsiąku kapilarnego uwzględniając również proces transpiracji. Pomimo, że tydzień modelowania się już zakończył, to studenci pozostali w kontakcie, aby kontynuować prace nad ulepszeniem zaproponowanego modelu.