Wydział Matematyki

MJW 2023

Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej zorganizował 14.03.2023 kolejne spotkanie z matematyką adresowane do uczniów szkół średnich, zwłaszcza z klas maturalnych liceów i techników. Były to cztery inspirujące wykłady. Z uwagi na duże zainteresowanie trzy wykłady zostały ponownie wygłoszone w  dniu 17.03.2023 r. Wykładów będzie można wysłuchać w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej mieszczącym się przy ul. Janiszewskiego 8.

mjw2023_plakat_www.png

14.03.2023 r.   
11.00-11.40

dr hab. inż Bartosz Frej
Teoria wyrabiania ciasta

Różne są sposoby opowiadania o matematyce. Można mówić o genezie różnorakich pojęć i inspiracjach płynących z fizyki, biologii, ekonomii czy informatyki. Można przedstawiać i wyjaśniać skomplikowane teorie, pokazując drzemiące za nimi intuicje. Można też skupić się na konkretnych przykładach, próbując poprzez nie zbliżyć się do ogólnych konstrukcji.
Nie mogąc się zdecydować, który z tych sposobów jest najbardziej atrakcyjny, podejmiemy desperacką próbę połączenia ich wszystkich. Wychodząc od inspiracji mechaniką statystyczną dotrzemy do podstawowego pojęcia teorii ergodycznej, jakim jest układ dynamiczny, aby przybliżyć je poprzez analizę pewnego układu na kwadracie - przekształcenia piekarza.
11.40-11.50

pytania i dyskusja

12.00-12.40

dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki
Nieprawdopodobne!

Rachunek prawdopodobieństwa zastawia na nas pułapki. Zysk bez ryzyka, błędny wynik testu, niesprawiedliwe traktowanie — prawdopodobnie każdy z nas czasem daje się nabrać. Lekarstwo? Matematyka! (Prawdopodobnie.)
12.40-12.50

pytania i dyskusja

13.00-13.40

dr hab. inż. Łukasz Płociniczak
Lekcja przyrody matematycznej

Każdy z nas może podziwiać piękno przyrody: jej porządek oraz doskonałość. Wszystkie prawa przyrody przebiegają według ściśle określonych zasad, które można zrozumieć posługując się językiem matematyki.
Dlaczego rzeki meandrują? Dlaczego komórki w plastrach miodu są sześciokątne? Dlaczego kontynenty wędrują? Dlaczego w dzień nie widzimy gwiazd? Jaka będzie jutro pogoda? Dlaczego miały miejsce epoki lodowcowe? Jak działalność człowieka wpłynie na klimat? Matematyka pozwala poznać choć częściowe odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań. Podczas wykładu przyjrzymy się niektórym z nim i, mam nadzieję, jeszcze bardziej docenimy piękno przyrody (i matematyki).
13.40-13.50

pytania i dyskusja

14.00-14.40

dr hab. inż. Grzegorz Serafin
Matematyczne graffiti

Jaki związek ma zabawa z dzieciństwa w łączenie kropek z matematyką? W podobny sposób powstają grafy - obiekty matematyczne służące do modelowania wielu skomplikowanych struktur i sieci zależności, jak na przykład tych występujących w portalach społecznościowych.Ta prosta konstrukcja okazuje się być furtką do bogatego świata teorii grafów. Na wykładzie uchylimy rąbka tajemnicy, co ciekawego się w nim dzieje.
14.40-14.50

pytania i dyskusja

Wykłady odbywają się pod patronatem Dziekana Wydziału Matematyki, prof. Marcina Magdziarza.

Honorowy patronat objął Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję