Nominacja profesorska prof. Anny Jaśkiewicz

Data: 19.03.2021 Kategoria: Wydarzenie

prof_jaskiewicz_anna.pngPrezydent RP w dniu 26 lutego 2021 r. nadał dr hab. Annie Jaśkiewicz z Katedry Matematyki Stosowanej tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie matematyka. Wniosek Anny Jaśkiewicz o nadanie tytułu profesora uzyskał w październiku 2020 r. jednogłośne poparcie Prezydium Rady Doskonałości Naukowej.

Profesor Anna Jaśkiewicz ukończyła z wyróżnieniem w 2000 r. studia matematyczne na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W 2003 r. z wyróżnieniem obroniła w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej rozprawę doktorską, a w 2010 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych.

W pracy naukowej koncentruje na kilku obszarach:  grach dynamicznych, markowskich procesach decyzyjnych, problemach równowagi ekonomicznej w dynamicznych modelach wzrostu ekonomicznego i zagadnieniach pokrewnych. Wyniki pracy naukowej prof. Jaśkiewicz są związane z rozmaitymi zagadnieniami punktu stałego w różnych przestrzeniach funkcyjnych oraz dotyczą algorytmów programowania dynamicznego i problemów modelowania ryzyka w procesach decyzyjnych.

Prace Anny Jaśkiewicz były publikowane w bardzo dobrych czasopismach, wśród których są wysoko punktowane czasopisma matematyczne jak Annals od Applied Probability, Mathematics of Operations Research, SIAM Journal on Control and Optimization, czy Applied Mathematics and Optimization, a także bardzo wysoko cenione czasopisma interdyscyplinarne: Automatica, Journal of Economic Theory, Finance and Stochastics czy Games and Economic Behavior. Większość tych publikacji była realizowana w ramach grantów MNiSzW lub NCN. W ostatnich dwóch grantach prof. Jaśkiewicz pełniła funkcję kierownika.

Bardzo ważną rolę w rozwoju naukowym Anny Jaśkiewicz odegrał roczny staż naukowy w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie, a także kilka wyjazdów do znaczących ośrodków w Niemczech (Berlin, Karlsruhe, Ulm) w ramach stypendium Humboldta. Istotne znaczenie miała i nadal ma współpraca z silną (zauważalną w świecie) grupą specjalistów z teorii gier na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Należą do niej byli pracownicy Instytutu Matematyki Politechniki Wrocławskiej, którzy nadal chętnie utrzymują współpracę z pracownikami Politechniki Wrocławskiej.

Dowodem uznania Anny Jaśkiewicz na arenie międzynarodowej, poza wieloma zaproszonymi wykładami na konferencjach, są zaproszenia do udziału w pracach redakcyjnych, w roli redaktora pomocniczego (Associate Editor), w trzech czasopismach o zasięgu światowym: Operations Research Letters, Dynamic Games and Applications, SIAM Journal on Control and Optimization oraz Mathematica Applicanda.