Wydział Matematyki

Indywidualna organizacja studiów

Zasady i warunki indywidualnej organizacji studiów dla studentów Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej,
obowiązujące od 1.10.2024 r.     (wersja do druku)

Na podstawie § 29, ust. 3 Regulaminu studiów w Politechnice Wrocławskiej i w związku z prawem studenta do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów, wyrażonym w Art. 85 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.) zwanej dalej Ustawą, a także w związku z prawem studenta do przenoszenia i uznawania punktów ECTS (Art. 85 ust. 1, pkt 1 Ustawy), z upoważnienia Rektora Politechniki Wrocławskiej (R/023/1475/2024 z dnia 2 września 2024 r.) ustalam  zasady i warunki odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów przez studentów Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej – obowiązujące od 1.10.2024.

§ 1 Ogólne zasady indywidualnej organizacji studiów

  1. Student może odbywać studia według indywidualnej organizacji studiów na niżej określonych zasadach i warunkach.
  2. Student, przyjęty na studia i rozpoczynający je w danym cyklu kształcenia realizuje program studiów, obowiązujący go przez okres całego cyklu kształcenia, dla danego kierunku, poziomu i profilu studiów, zatwierdzony przez Senat Politechniki Wrocławskiej w trybie opisanym w § 9 Regulaminu studiów.
  3. Program studiów studenta określa (Art. 67 ust. 1, pkt 1-3 Ustawy):
    • 1) efekty uczenia się,
    • 2) opis procesu prowadzącego do uzyskania efektów uczenia się (zawarty w planie studiów – Regulamin studiów § 9, ust. 2);
    • 3) liczbę punktów ECTS przypisanych do zajęć.
      Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest uzyskanie przez studenta efektów uczenia się oraz liczby punktów ECTS (przypisanych do zajęć) określonych w programie studiów studenta.
  4. W związku z Art. 85 ust. 1, pkt 2 Ustawy student ma prawo do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów, tj. do indywidualizacji procesu prowadzącego do uzyskania efektów uczenia się, o którym mowa w  § 1, ust. 3, pkt. 2.  Każda indywidualizacja organizacji studiów musi jednak zapewnić studentowi uzyskanie efektów uczenia się oraz liczby punktów ECTS (przypisanych do zajęć) określonych w jego programie studiów.

  5. Zgodnie z Regulaminem Studiów (§ 29, ust. 1) indywidualna organizacja studiów dotyczy, w szczególności, studentów:

    1. studiujących w ramach programów międzynarodowych,
    2. szczególnie wyróżniających się w: nauce, pracy w uczelnianych kołach naukowych,
    3. studentek w ciąży i studentów będących rodzicami,
    4. studentów z niepełnosprawnościami.
  6. Za zgodą Prodziekana ds. Studenckich możliwe są także inne, niewymienione w § 1, ust. 5, przypadki indywidualizacji organizacji studiów.  

§ 2 Procedura indywidualizacji organizacji studiów

  1.  Student, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Dziekana, formułuje wniosek w systemie teleinformatycznym o zindywidualizowanie organizacji jego studiów wraz z uzasadnieniem i wyszczególnieniem proponowanych zmian i odstępstw od dotychczasowej organizacji jego studiów, o której mowa w § 1, ust. 3, pkt. 2. Następnie składa w dziekanacie, w tym samym okresie, adresowany do Dziekana, ww. wniosek w wersji papierowej.

  2. W przypadku realizacji przedmiotów na innym wydziale Politechniki Wrocławskiej lub w innej uczelni, student winien uzyskać na to zgodę dziekana danego wydziału.

  3. Prodziekan ds. Studenckich rozstrzyga w sprawie na piśmie. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia zatwierdza indywidualną organizację studiów studenta. Prodziekan, przed rozstrzygnięciem sprawy, może odbyć konsultacje i poprosić o opinię prowadzących wybrane przedmioty. W przypadku negatywnego lub częściowo negatywnego rozstrzygnięcia Prodziekan podaje uzasadnienie. Sprawy sporne rozstrzyga Dziekan.

§ 3 Indywidualizacja organizacji studiów w ramach programów międzynarodowych

  1. Student, w okresie przed wyjazdem na studia za granicą w ramach programu międzynarodowego i zgodnie z obowiązującą procedurą stosowaną przez Dział Współpracy  Międzynarodowej ustala, wraz z Prodziekanem ds. Współpracy, propozycję indywidualnej organizacji studiów na semestr/semestry realizowane za granicą (w stosunku do organizacji, o której mowa w § 1, ust. 3, pkt. 2), uwzględniając przedmioty do studiowania za granicą. Następnie, Prodziekan ds. Współpracy przedstawia propozycję Prodziekanowi ds. Studenckich do zatwierdzenia.

  2.  Prodziekan ds. Studenckich zatwierdza indywidualną organizację studiów i przekazuje stosowną dokumentację do wprowadzenia danych do systemu teleinformatycznego oraz – wersję papierową - do akt studenta.

  3. W przypadku potrzeby zmian doraźnych, zaistniałych w pierwszej fazie pobytu studenta za granicą, student występuje niezwłocznie i przesyła, Prodziekanowi ds. Współpracy, wniosek o aktualizację indywidualnej organizacji studiów -  drogą elektroniczną w wersji zeskanowanej. Następnie stosuje się procedurę opisaną w ust. 1 i 2.

  4. Student odbywa studia według indywidualnej organizacji studiów w danym semestrze/semestrach za granicą, a po powrocie składa w dziekanacie i przedstawia Prodziekanowi ds. Studenckich - po zaopiniowaniu przez Prodziekana ds. Współpracy - dokumentację dotyczącą zaliczenia przedmiotów za granicą. Prodziekan ds. Studenckich przenosi i uznaje przedmioty zaliczone przez studenta (zgodnie z zasadami przenoszenia i uznawania efektów uczenia się oraz punktów ECTS) podczas studiów za granicą do jego dorobku akademickiego i następuje uzupełnienie danych studenta w systemie teleinformatycznym.

§ 4 Indywidualizacja organizacji studiów dotycząca studentów
szczególnie wyróżniających się w nauce, z bardzo dobrymi wynikami w nauce

  1. Student, który w czasie dotychczasowych studiów (dla studenta studiów I stopnia - po co najmniej pierwszym semestrze studiów, a dla studenta studiów II stopnia – po jego studiach na I stopniu) wykazał szczególne uzdolnienia matematyczne i wyróżnił się w nauce osiągając bardzo dobre i celujące oceny z podstawowych przedmiotów matematycznych, może wnioskować o odbycie pozostałej części studiów w wybranych (również wszystkich) semestrach, według istotnie zindywidualizowanej organizacji studiów w stosunku do organizacji, o której mowa w § 1, ust. 3, pkt. 2.
  2. Przed złożeniem wniosku o indywidualną organizację studiów, student zwraca się do Prodziekana ds. Studenckich z prośbą o wyznaczenie opiekuna naukowego, zaproponowanego przez studenta lub – na jego prośbę – zaproponowanego przez Prodziekana, który będzie jednocześnie doradcą toku studiów i  którym może być samodzielny nauczyciel akademicki (co najmniej ze stopniem naukowym dr hab.) Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, a w szczególnym przypadku i za zgodą Dziekana - również spoza Wydziału Matematyki.
  3. Student przygotowuje, wraz ze swoim opiekunem naukowym, propozycję indywidualnej organizacji studiów i następnie składa wniosek, w trybie przedstawionym w § 2, ust. 1-2, załączając do wniosku opinię i akceptację tej propozycji wyrażoną na piśmie przez opiekuna naukowego.
  4. Indywidualna organizacja studiów szczególnie uzdolnionego studenta może istotnie odbiegać od organizacji studiów, o której mowa w § 1, ust. 3, pkt. 2, w szczególności co do listy przedmiotów obowiązkowych, listy przedmiotów wybieralnych, liczby punktów ECTS w semestrach, czasu trwania studiów (liczby semestrów), realizacji przedmiotów również na innych wydziałach, uczelniach, w tym zagranicznych, w ramach programów międzynarodowych, a także może przewidywać indywidualny sposób odbywania zajęć i zaliczania przedmiotów; może stanowić również propozycję studiów według indywidualnej ścieżki interdyscyplinarnej. Musi jednak spełniać warunki, o których mowa w § 1, ust. 3, dotyczące uzyskania przez studenta efektów uczenia się i liczby punktów ECTS.
  5. Wniosek o indywidualną organizację studiów sprawdza, pod względem wymagań formalnych, Prodziekan ds. Studenckich, który następnie przedkłada wniosek studenta Dziekanowi. Indywidualną organizację studiów studenta szczególnie uzdolnionego matematycznie zatwierdza Dziekan. Dziekan zatwierdza również opiekuna naukowego studenta. W przypadku negatywnego rozstrzygnięcia Dziekan podaje uzasadnienie.
  6. Zatwierdzona przez Dziekana indywidualna organizacja studiów studenta może być zmieniana w cyklach semestralnych – w trybie opisanym w § 4, ust. 3-5.

 § 5 Indywidualizacja organizacji studiów dotycząca studentów
szczególnie wyróżniających się w pracy w uczelnianych kołach naukowych

  1.  Student, który w czasie dotychczasowych studiów (dla studenta studiów I stopnia - po co najmniej pierwszym semestrze studiów, a dla studenta studiów II stopnia – po jego studiach na I stopniu) wyróżnił się działalnością w uczelnianym kole naukowym oraz planuje udział w projekcie naukowym w ramach prac koła naukowego może wnioskować o zwolnienie z udziału w wybranym przedmiocie.
  2. Projekt planowany w ramach prac koła naukowego powinien pozwalać na osiągnięcie efektów uczenia się odpowiadających przedmiotowi, z udziału w którym student wnioskuje o zwolnienie.
  3. Przed przyjęciem wniosku o indywidualną organizację studiów, studentowi wyznacza się opiekuna naukowego (opiekuna koła naukowego lub osobę przez niego zaproponowaną), którym może być pracownik naukowy Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, a w szczególnym przypadku i za zgodą Dziekana - również spoza Wydziału Matematyki.
  4. Student przygotowuje, wraz ze swoim opiekunem naukowym, propozycję indywidualnej organizacji studiów wraz z planem badawczym dotyczącym planowanego projektu i następnie składa wniosek, w trybie przedstawionym w § 2, załączając do wniosku opinię i akceptację tej propozycji wyrażoną na piśmie przez opiekuna naukowego.
  5. Prodziekan ds. Studenckich zatwierdza indywidualną organizację studiów i przekazuje stosowną dokumentację do wprowadzenia danych do systemu teleinformatycznego oraz – wersję papierową - do akt studenta.
  6. Po zakończeniu projektu badawczego student przygotowuje sprawozdanie z wykonanego projektu. Do sprawozdania student załącza opinię opiekuna naukowego dotyczącą osiągnięcia efektów uczenia się oraz zawierającą propozycję oceny. Prodziekan ds. Studenckich może zaliczyć studentowi przedmiot odpowiadający osiągniętym efektom uczenia się wraz z przypisaniem punktów ECTS w przypadku oceny pozytywnej wystawionej przez opiekuna naukowego.  

 § 6 Procedura indywidualizacji organizacji studiów
w odniesieniu do studentów z niepełnosprawnościami

  1.  Student z niepełnosprawnościami ma szczególne uprawnienia do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów (w stosunku do organizacji, o której mowa w § 1, ust. 3, pkt. 2), która powinna uwzględniać potrzeby wynikające z jego niepełnosprawności.
  2. Procedura uzyskania indywidualnej organizacji studiów przez studenta z niepełnosprawnościami jest taka sama jak przedstawiona w § 2.
  3. Prodziekan ds. Studenckich, na wniosek studenta z niepełnosprawnościami, w porozumieniu z nim i w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia dla tego studenta, uwzględniając stopień niepełnosprawności studenta, ustala udogodnienia w procesie prowadzącym do uzyskania efektów uczenia się i punktów ECTS, dotyczące m.in. zapisów na kursy, odbywania zajęć, zaliczania przedmiotów, składania egzaminów.

 § 7 Procedura indywidualizacji organizacji studiów
w odniesieniu do studentek w ciąży i studentów będących rodzicami

  1.  Procedura uzyskania indywidualnej organizacji studiów przez studentki w ciąży lub studentów będących rodzicami jest taka sama jak przedstawiona w § 2.
  2. Do wniosku o indywidualną organizację studiów należy załączyć zaświadczenie o terminie planowanego rozwiązania lub akt urodzenia dziecka (do wglądu).
  3. Prodziekan ds. Studenckich, na wniosek studenta, w porozumieniu z nim i w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia dla tego studenta, uwzględniając indywidualną sytuację studenta, ustala udogodnienia w procesie prowadzącym do uzyskania efektów uczenia się i punktów ECTS, dotyczące m.in. zapisów na kursy, odbywania zajęć, zaliczania przedmiotów, składania egzaminów.

Data opracowania: 1.10.2024 r.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję