Zmarł dr hab. Aleksander Janicki

Data: 03.05.2018 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

W dniu 1 maja 2018 r. odszedł od nas dr hab. Aleksander Janicki. Msza św. żałobna i ceremonia pogrzebowa odbędą się dnia 11 maja br. (piątek) o godz. 12:00 na cmentarzu przy ul. Grabiszyńskej we Wrocławiu.

Aleksander Janicki urodził się w roku 1946 w Golczewie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. W roku 1964 ukończył Liceum Ogólnokształcące w Gryficach. W latach 1964–1969 studiował matematykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia te ukończył w roku 1969, uzyskując tytuł magistra. Na tej samej uczelni obronił w roku 1978 pracę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk matematycznych. W roku 1999 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Jego pierwszym miejscem pracy był Uniwersytet Wrocławski, gdzie był zatrudniony w latach 1969–1980. Bardzo istotnym etapem w karierze akademickiej Aleksandra Janickiego były lata 1980–2003, w których pracował na stanowisku adiunkta w Instytucie Matematyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W roku 2003 podjął ponownie pracę na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego do roku 2011. W roku akademickim 1977–1978 odbył roczny zagraniczny staż naukowy w College de France w Paryżu. Przebywał również na rocznych kontraktach zagranicznych na uniwersytetach w USA: Southern Illinois University, Carbondale (1983–1984), Case Western Reserve University, Cleveland (1994–1995), oraz Utah State University, Logan (2003–2004).

Był cenionym specjalistą w zakresie zastosowania metod numerycznych do modelowania stochastycznego i deterministycznego, w tym do aproksymacji rozwiązań stochastycznych równań różniczkowych i równań różniczkowych cząstkowych, jak również w matematyce finansowej. Wniósł istotny wkład do rozwoju zastosowań nowoczesnych metod symulacji komputerowych w różnych działach matematyki, zwłaszcza na Politechnice Wrocławskiej, jak również na Uniwersytecie Wrocławskim. Był autorem lub współautorem ponad 20 publikacji naukowych oraz 3 monografii. W roku 1994 otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe. W roku 2001 został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mąż i ojciec trojga dzieci. Pasjonat muzyki poważnej. Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony nauczyciel akademicki i wspaniały kolega.