5 lat Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej

Data: 15.09.2020
Miejsce wydarzenia: Wydział Matematyki PWr

pokaż na mapie

Dziś mija 5 lat od powstania Wydziału Matematyki na Politechnice Wrocławskiej. Dokładnie 15 września 2015 roku, na mocy decyzji Senatu Politechniki Wrocławskiej, ówczesny Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, utworzył Wydział Matematyki. Wkrótce po utworzeniu Wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk matematycznych w  zakresie dyscypliny Matematyka. Powstały dwie duże katedry: Katedra Matematyki oraz Katedra Matematyki Stosowanej.

Wydział Matematyki kontynuuje bardzo bogatą tradycję dyscypliny Matematyka w zakresie kształcenia studentów oraz badań naukowych na Politechnice Wrocławskiej. Była ona stałym i istotnym elementem akademickiej działalności Politechniki Wrocławskiej od początku istnienia Uczelni, czyli od roku 1945. We wczesnych latach jej istnienia wykłady z matematyki prowadzili tu tak wybitni matematycy, jak Edward Marczewski, Hugo Steinhaus, oraz Władysław Ślebodziński.  Wielu znakomitych matematyków przyczyniło się do dalszego rozwoju tej dyscypliny nauki, między innymi Stanisław Gładysz, Anzelm Iwanik oraz, cieszący się światową sławą, Czesław Ryll-Nardzewski.

Wydział Matematyki jest najmłodszym wydziałem na Politechnice Wrocławskiej, niemniej już jest jednym z najlepszych. Wyrazem wysokiej pozycji naukowej Wydziału jest fakt, że w ostatnim rankingu szanghajskim dyscyplina Matematyka na Politechnice Wrocławskiej została sklasyfikowana wśród 300 najlepszych na świecie, zajmując drugie miejsce w Polsce.

W roku 2021 Wydział Matematyki przeniesie się do nowej siedziby, budynku przy ul. Wrońskiego, wybudowanego w pierwszej połowie XX w. według projektu słynnego architekta Maxa Berga.

Pozdrawiamy wszystkich obecnych i byłych pracowników, doktorantów, studentów i sympatyków!

Zapraszamy kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy jako nasi studenci, potem absolwenci, a może i profesorowie, zapiszą nowe karty w naszej pięknej historii!

Vivat Academia, vivant Professores!

wmat2015.png