Matematyka Jest Wszędzie

Data: 29.05.2020
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska online

mjw_plakat_m_v5.png

Wydział Matematyki organizuje Reaktywację wykładów pod nazwą Matematyka Jest Wszędzie, które miały odbyć się w marcu tego roku w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Na wykłady zapisało się ponad 1200 uczniów ze szkół średnich, głównie z regionu Dolnego Śląska. Ogromne zainteresowanie i towarzyszący mu nasz entuzjazm został niestety wstrzymany przez epidemię. Niemniej, matematyka jest nadal tam, gdzie przed epidemią, musimy jedynie zmodyfikować formę przekazu. Wykłady będą transmitowane przez Internet w dniach 27.05 i 29.05, każdego dnia po dwa wykłady popularno-naukowe z matematyki, adresowane do uczniów szkół średnich, zwłaszcza z klas II i III liceów oraz III i IV techników.

Będzie to spotkanie z matematyką w wyjątkowej formule. Poprosiliśmy czterech naszych znakomitych matematyków i wykładowców, aby w przystępny i atrakcyjny sposób opowiedzieli o różnych aspektach matematyki, a są znani z tego, że potrafią to robić w wyjątkowo ciekawy sposób. Chcemy pokazać, że matematyka jest wszędzie, a jednocześnie, co jest też ważne, że matematyka może być przyjemna. Same tytuły wykładów już sugerują, że będą to prezentacje jedyne w swoim rodzaju, niewykluczone, że w pewnym stopniu zaskakujące, a może nawet wprowadzające słuchaczy w inny wymiar wiedzy. Wykłady będą krótkie, chcemy słuchaczy przede wszystkim zaciekawić i być może zainspirować.

Na Wydziale Matematyki PWr  pracują matematycy, którzy nie tylko tworzą nowe teorie matematyczne, ale również szukają ich zastosowań w otaczającym nas świecie.  W trakcie wykładu i przez 10 minut po ich zakończeniu będzie można porozmawiać z wykładowcami poprzez czat.

Idea zorganizowania cyklu wykładów Matematyka Jest Wszędzie zrodziła się w 2020 roku w nawiązaniu do obchodów Międzynarodowego Dnia Matematyki proklamowanego przez UNESCO w tym roku pod taką samą nazwą.

Link do formularza rejestracyjnego

27 maja, 12.00-12.30

dr hab. Janusz Szwabiński
Matematyczne supermoce mistrzów danych

27 maja, 12.45-13.15

dr hab. Jacek Małecki
Matematyczny napad na bank

29 maja, 12.00-12.30

prof. dr hab. Zbigniew Palmowski
Kiedy trzeba przestać błądzić, aby na tym zarobić?

29 maja, 12.45-13.15

prof. dr hab. Tomasz Downarowicz
Liczby pierwsze są wszędzie, nawet w grze Dobble

Wykłady odbywają się pod patronatem Dziekana Wydziału Matematyki, prof. dr. hab. Krzysztofa Stempaka.

Honorowy patronat objął Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Cezary Madryas.