Nauka nie śpi - Noc Politechniki 2022

Data: 18.11.2022
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska

nocpolitechniki_820x312px.jpg

Co dzieje się w laboratoriach Politechniki po godzinach? Przyjdź i sprawdź!  18 listopada będzie można wejść do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla każdego. W tym dniu, a właściwie nocy, odbędzie się ponad 40 wydarzeń przygotowanych przez naukowców Politechniki Wrocławskiej.

Propozycja Wydziału Matematyki

Wykład dr. hab. Janusza Szwabińskiego:  "Paradoks" testów medycznych
Podczas pandemii koronawirusa opinia publiczna w wielu krajach domagała się masowych badań przesiewowych w nadziei, że pozwoli to na kontrolowanie liczby zachorowań aż do ostatecznego wygaszenia epidemii. Jednak popularność tego postulatu nie wynikała z jego skuteczności, a raczej z mylnego interpretowania dokładności dostępnych testów jako ich zdolności predykcyjnej. Podczas wykładu wyjaśnimy, na czym poległa „paradoks” wyniku fałszywie pozytywnego i co wspólnego ma z tym twierdzenie Bayesa.

Kiedy: 18.11.2022 r. godz. 19.00 | Gdzie: bud. C-13, sala 1.27 | Uczestnicy: max 100 osób, wykład od 16 lat | Zapisz się

Prezentacja dr. Jakuba Ślęzaka:  Te szczypce nie szczypią, za to świecą
Szczypce optyczne to urządzenie pozwalające chwytać mikroskopijne obiekty za pomocą światła laserowego. Jak to działa? W pracowni Wydziału Podstawowych Problemów Techniki będziecie mogli na żywo łapać i manipulować mikroskopijnymi obiektami zanurzonymi w wodzie.  Zapraszamy!

Kiedy: 18.11.2022 r. godz. 19.00 | Gdzie: bud. A-1, sala 204 | Uczestnicy: max 30 osób | Zapisz się
 Wolisz późniejszą godzinę? Wykład i zajęcia w laboratorium zostaną powtórzone o godz. 21.00 Zapisz się

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą propozycją wydarzenia. Z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego – niezależnie od wieku i zainteresowań. Z myślą o najmłodszych pasjonatach nauki przedłużamy Noc Politechniki aż do sobotniego poranka. 19 listopada w godzinach od 10 do 12 zapraszamy dzieci wraz z całymi rodzinami, m.in. na warsztaty architektoniczne i chemiczne, zabawy językowe, zagadki detektywistyczne, wyprawę do krainy lodu, a nawet naukę… lutowania!

Udział w Nocy Politechniki jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Warto się pospieszyć. Szczegóły poniżej – w opisie każdego wydarzenia.

Noc Politechniki 2022 - program wydarzeń

Piątek, 18 listopada

Wykłady Warsztaty Pokazy

Sobota, 19 listopada