Nominacja profesorska dla prof. Marcina Magdziarza

Data: 08.10.2020 Kategoria: Wydarzenie

Prezydent RP w dniu 21 września 2020 r. nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Marcinowi Magdziarzowi z Katedry Matematyki Stosowanej.

magdziarz_marcin_d.pngProf. Marcin Magdziarz ukończył studia matematyczne na PWr w 2004 r., a w 2007 r. z wyróżnieniem obronił doktorat. Stopień dr. hab., również z wyróżnieniem,  uzyskał w 2011 r. Od 2020 roku prof. Magdziarz jest dziekanem Wydziału Matematyki. Piastuje również stanowisko zastępcy dyrektora Centrum Metod Stochastycznych im. Hugona Steinhausa.  Jest też członkiem Komitetu Matematyki PAN oraz członkiem zarządu Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Tematem badań prof.  Magdziarza jest matematyczna teoria dynamiki ułamkowej oraz procesów anomalnej dyfuzji. Uzyskał on w ostatnich latach w tym obszarze szereg kluczowych wyników. Są to m.in.: wyznaczenie jednoznacznej reprezentacji stochastycznej ułamkowych równań dyfuzji, weryfikacja hipotezy Boltzmanna oraz własności ergodycznych dla procesów anomalnej dyfuzji, udowodnienie twierdzeń granicznych dla procesów ułamkowych, wyznaczenie jawnych wzorów na gęstości prawdopodobieństwa błądzeń losowych z czasem ciągłym. Uzyskane wyniki wniosły kluczowy wkład w pełne wyjaśnienie mechanizmów transportu obserwowanych w anomalnych układach fizycznych i biologicznych. Pozwoliły na zbudowanie narzędzi statystycznych do weryfikacji rodzaju anomalii oraz ergodyczności w obserwowanych eksperymentalnie układach złożonych.

Ponadto jest autorem lub współautorem 68 artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej cytowanych około 1500 razy wg Web of Science. Jest recenzentem w kilkunastu czasopismach z listy filadelfijskiej. Realizuje siódmy grant badawczy. Wygłosił kilkadziesiąt zaproszonych wykładów na międzynarodowych konferencjach naukowych. Prof. Magdziarz odbył staże naukowe w najlepszych uczelniach na świecie, m.in. w Cambridge, Politechnice Monachijskiej, Universytecie Humboldta w Berlinie,  BCAM Bilbao. Współpracuje z najlepszymi naukowcami w kraju i za granicą.

Za uzyskane wyniki naukowe prof. Magdziarz uzyskał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską i habilitacyjną, Nagrodę im. Dionizego Smoleńskiego, Stypendium Humboldta, Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, Stypendium tygodnika „Polityka” dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.