Prof. Aleksander Weron odznaczony Medalem Politechniki Wrocławskiej

Data: 16.11.2018 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

medal_aw03.pngPodczas uroczystości obchodów Święta Politechniki prof. Aleksander Weron został odznaczony Medalem Politechniki Wrocławskiej za wybitne zasługi na rzecz rozwoju uczelni. Nazwisko profesora zostało wyryte na tablicy wybitnie zasłużonych dla Politechniki Wrocławskiej. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Krzysztof Stempak, dziekan Wydziału Matematyki. Profesor Weron wygłosił do zgromadzonych przemowę bogatą we wspomnienia o wybitnych matematykach, z którymi  profesor miał okazję współpracować.

Prof. Aleksander Weron związał swoje życie z Politechniką Wrocławską od momentu zakończenia studiów, czyli od 1968 r. Piastował szereg funkcji związanych z organizacją nauki i dydaktyki oraz rozwojem kadry. Pełnił funkcje Wicedyrektora Instytutu Matematyki PWr (w latach 2012-2014), Kierownika Katedry Matematyki Stosowanej na Wydziale Matematyki (w roku 2016) oraz Dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (w latach 1986-1990). W 1990 roku powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa i jest jego Dyrektorem od początku istnienia do chwili obecnej. Był Pełnomocnikiem Rektora PWr ds. Zarządzania Ryzykiem w latach 2005-2007 i 2010-2014.

Profesorowi Weronowi zawdzięczamy utworzenie Studium Talent, stworzenie kierunków studiów i specjalności dostosowanych do aktualnych zapotrzebowań rynku pracy. Jest twórcą specjalności Informatyka Matematyczna ma Wydziale WPPT PWr. (uruchomionej w 1989 r.) oraz specjalności Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa na WPPT (w 1995). W 2012 roku utworzył innowacyjny kierunek Matematyka Stosowana, a w 2016 r. już na nowopowstałym Wydziale Matematyki utworzone zostały studia na II stopniu tego kierunku – Applied Mathematics, realizowane w ramach European Consortium for Mathematics in Industry w języku angielskim.

Profesor miał duży wkład w kształtowaniu kadry. Wypromował 16 doktorów, wśród których jest kilku profesorów pracujących na uczelniach w Polsce i za granicą. Wielu jego wychowanków zajmuje eksponowane stanowiska w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych oraz przemysłowych.

Zainteresowania naukowe profesora skupiają się przede wszystkim na procesach stochastycznych oraz ich zastosowaniach w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Obecnie jego praca koncentruje się na modelowaniu matematycznym w biologii molekularnej i medycynie; badania te ukoronowane zostały publikacją w 2017 roku w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

O powszechnym uznaniu dla wybitnych osiągnięć i zasług profesora świadczy szereg wyróżnień i odznaczeń m.in.

• Nagroda Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków (1974)
  • Nagroda Ministra za działalność naukową (1976)
  • Nagroda im. Stefana Mazurkiewicza (1979)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989)