Profesor Zbigniew Palmowski laureatem nagrody Ministra Edukacji i Nauki

Data: 22.02.2021 Kategoria: Wydarzenie

W Dniu Nauki Polskiej, obchodzonym 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Minister Edukacji i Nauki przyznaje nagrody w uznaniu osiągnięć naukowych polskich badaczy. W tym roku w gronie laureatów znalazł się prof. dr hab. Zbigniew Palmowski.

mnis_palmowski.pngProfesor Palmowski ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie probabilistyki stosowanej. Opublikował ponad 100 prac naukowych, w tym przełomowe prace dotyczące tzw. problemu wyjścia dla procesów losowych, modelowania dywidend i asymptotyki supremum spaceru losowego. Wiele wyników prof. Palmowskiego to osiągnięcia interdyscyplinarne – prowadził badania związane z modelowaniem w telekomunikacji (szacowanie tzw. QoS), z naukami aktuarialnymi (np. obliczanie prawdopodobieństwa ruiny) i z matematyką finansową (np. rozwiązywanie problemów dywidendowych, wycena opcji typu amerykańskiego, wybór optymalnego portfela). Rozwinął wiele nowych technik matematycznych opartych m.in. na teorii martyngałów i własności Markowa.

Aktywnie współpracuje z naukowcami z innych dziedzin, takich jak telekomunikacja, ekonomia, finanse i fizyka. Jego współautorzy, ponad 75 osób, pochodzą z wielu krajów i kilku kontynentów. Według Scopus prace prof. Palmowskiego były cytowane 873 razy.

Otrzymał ponad 55 zaproszeń do wizyty i współpracy z Chin, Francji, Włoch, Niemiec, Grecji, Chorwacji, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, Indii, USA i Meksyku. Innowacyjne badania prof. Palmowskiego przyciągają uwagę międzynarodową, o czym świadczą jego wyróżnienia i zaproszenia do wygłoszenia wykładów plenarnych. Tylko w 2017 roku został zaproszony do przedstawienia swoich wyników w ponad siedmiu krajach  (już ponad 100 razy przedstawiał swoje wyniki za granicą).

Prof. Palmowski był redaktorem pomocniczym w Stochastic Processes and their Applications, Journal of Applied Probability i Advances in Applied Probability, trzech czołowych czasopism w tzw. Applied Probability. Jest także redaktorem naczelnym European Actuarial Journal (jednego z najlepszych na świecie czasopism aktuarialnych), Risks oraz Probability and Mathematical Statistics i Applicationes Mathematicae.

Był współorganizatorem ważnych konferencji w kraju i za granicą, takich jak Mexico-Poland 1st Meeting in Probability (Meksyk 2017), the 7th Conference on Lévy Processes (Polska 2013) oraz seria konferencji Stochastic Models (Polska 2007, 2009, 2011, 2014, 2016). Był kierownikiem i wykonawcą w wielu grantach KBN, MNiSW, NCN i czterech grantach zagranicznych. Prof. Palmowski z powodzeniem współpracuje z dużymi firmami bankowo-przemysłowymi, takimi jak Philips, BNY Mellon, Sntander Bank, Halley.pl, Fresenius Medical Care Polska.

Prof. Palmowski pełnił także liczne funkcje administracyjne. Był np. członkiem Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2008-2012 był prodziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wypromował wielu licencjatów, magistrów i 5 doktorantów. Obecnie opiekuje się dwoma kolejnymi doktorantami. Opiekował się także czterema osobami na pozycji podoktorskiej.

W 2013 roku otrzymał Nagrodę Hugo Steinhausa od Polskiego Towarzystwa Matematycznego, najbardziej prestiżową nagrodę badawczą w Polsce w dziedzinie matematyki stosowanej.