Stypendium dla doktorantów za wybitne osiągnięcia

Data: 24.11.2019 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

W dniu 15.11 w Oratorium Marianum podczas otwartego posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wręczone zostały dyplomy laureatom Studenckiego Programu Stypendialnego – Stypendium dla doktorantów za wybitne osiągnięcia. Laureatami konkursu zostało troje młodych badaczy z PWr:

• Artur Rutkowski z Wydziału Matematyki – Stypendium im. H. Steinhausa w zakresie nauk matematycznych,
  • Dominik Drabik z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki– Stypendium im. J. Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych,
  • Anna Więch z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej – Stypendium im. L. Hirszfelda w zakresie nauk biologicznych i medycznych.

Artur Rutkowski, doktorant Wydziału Matematyki, w pracy naukowej pod opieką dr. hab. inż. Bartłomieja Dydy zajmuje się nierównościami związanymi z nielokalnymi przestrzeniami typu Sobolewa. Obecnie bada porównywalność półnorm Gagliardo z pewnymi ich zredukowanymi odpowiednikami, również dla funkcji wektorowych. Od czasów studiów magisterskich współpracuje z prof. Krzysztofem Bogdanem, w pracy magisterskiej pod jego opieką badał zagadnienie Dirichleta dla operatorów nielokalnych, następnie wspólnie z dr. hab. inż. Tomaszem Grzywnym i dr hab. Katarzyną Pietruską-Pałubą z Uniwersytetu Warszawskiego skoncentrował swoją uwagę na operatorach rozszerzania i śladu na nielokalnych przestrzeniach Sobolewa. Na ten temat doktorant opublikował już jedną pracę, ale badania nadal kontynuuje.

Kapituła przyznała także specjalne wyróżnienia. Piotr Kruczek, doktorant IV roku studiów doktoranckich na Wydziale Matematyki, otrzymał wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. H. Steinhausa w zakresie nauk matematycznych.
Piotr Kruczek w ramach swoich badań zajmuje się niegaussowskimi procesami cyklostacjonarnymi i ich zastosowaniami w diagnostyce technicznej. Badania Piotra Kruczka mają charakter interdyscyplinarny przenikają się w nich: matematyka z geoinżynierią, górnictwem i geologią. Dlatego też jego opiekunami naukowymi są przedstawiciele dwóch dyscyplin prof. A. Wyłomańska (z Wydziału Matematyki PWr) oraz prof. R. Zimroz (z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr). Mgr Kruczek jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu zastosowań metod matematycznych w szeroko pojętym przemyśle górniczym.