Stypendium im. Hugona Steinhausa dla Katarzyny Maraj-Zygmąt

Data: 20.11.2023 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Poznaliśmy 24 laureatów i laureatki tegorocznej edycji Studenckiego Programu Stypendialnego. W gronie wyróżnionych osób, które wykazały się wybitnymi osiągnięciami w swoich dziedzinach, aż jedenaście związanych jest z Politechniką Wrocławską.

Studencki Program Stypendialny jest inicjatywą prezydenta Wrocławia, a prowadzi go Wrocławskie Centrum Akademickie. Wnioski złożone przez doktorantów z wrocławskich uczelni (w ośmiu kategoriach) oceniają komisje złożone z uznanych autorytetów związanych z wrocławskim środowiskiem naukowym. Wysokość stypendium to 2 000 zł miesięcznie, a pobierać je można przez maksymalnie dziewięć miesięcy.

maraj.pngStypendium im. Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk matematycznych otrzymała nasza doktorantka Katarzyna Maraj-Zygmąt. W swojej rozprawie doktorskiej „Monitoring of anomalous diffusion processes using time-averaged statistics”, którą przygotowuje pod opieką promotorki dr hab. inż. Agnieszki Wyłomańskiej, skupia się na problemie monitorowania procesów anomalnej dyfuzji za pomocą statystyk uśrednionych w czasie.

– Procesy anomalnej dyfuzji są wszechobecne w wielu obszarach, w tym w fizyce, biologii, medycynie oraz technice – wyjaśnia laureatka. – W rzeczywistych zastosowaniach głównym problemem jest prawidłowa identyfikacja teoretycznego modelu opisującego dane, a następnie oszacowanie odpowiednich parametrów tak, aby prawidłowo zinterpretować zjawisko fizyczne – i temu zagadnieniu są poświęcone moje badania naukowe.

Sylwetki pozostałych laureatów zostały przedstawione w aktualności PWr.