TALENToMAT: 1536-wymiarowe rozmaitości, czyli matematyka w AI

Data: 18.04.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Matematyki bud. C-19 s. A.1.3

pokaż na mapie

Jak właściwie działa ChatGPT, Midjourney i inne systemy AI? Jak znaleźć minimum funkcji 175 mld zmiennych? Po co liczyć kąty między wektorami w 512-wymiarowej przestrzeni? Jeśli chcesz poznać odpowiedź zapraszamy na kolejną odsłonę TALENTMATu.

PRELEGENT: dr inż. Dawid Huczek
TEMAT:  1536-wymiarowe rozmaitości, czyli matematyka w AI
KIEDY:   18.04.2023 r. (wtorek) godzina 17:05
GDZIE:   sala A.1.3 w budynku C-19
ABSTRAKT: Jak właściwie działa ChatGPT, Midjourney i inne systemy AI? Jak znaleźć minimum funkcji 175 mld zmiennych? Po co liczyć kąty między wektorami w 512-wymiarowej przestrzeni? W jaki jeszcze sposób "abstrakcyjna" matematyka ze studiów przydaje się w tworzeniu bardzo konkretnych narzędzi? Dlaczego ciąży nad nami przekleństwo wymiarowości? Zastanowimy się wspólnie nad odpowiedzią na te pytania (o ile nie okaże się, że wystarczy zapytać ChatGPT).

Model CLIP: repozytorium GitHub

Model Stable Diffusion: repozytorium GitHub