TALENToMAT: O powstawaniu baniek informacyjnych

Data: 10.04.2024 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Data: 22.04.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Matematyki PWr bud. C19 s. A.4.1

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę TALENTMATu.

PRELEGENT: dr hab. inż. Piotr Więcek
TEMAT
O powstawaniu baniek informacyjnych
KIEDY
:   22.04.2024 r. (poniedziałek) godzina 17:00
GDZIE
:   sala A.4.1 w budynku C-19
ABSTRAKT: Czy w dobie mediów społecznościowych informacja ma szansę rozprzestrzeniać się swobodnie? Czy wyrabiając sobie opinię na jakiś temat jesteśmy skazani na zamknięcie w swoich własnych bańkach? Potrzeba odpowiedzi na te pytania powoduje zwiększenie zainteresowania matematycznymi metodami opisu rozprzestrzeniania się opinii w mediach społecznościowych. Metody te łączą w sobie narzędzia z różnych obszarów matematyki: od probabilistyki, przez równania różniczkowe po optymalizację i teorię gier. W ramach wykładu opowiemy o tym, jak one wyglądają i co są w stanie nam powiedzieć o powstawaniu baniek informacyjnych.