Warsztaty „Nonlocal Operators and Markov Processes”

Data: 14.10.2020 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Data: 26.10.2020
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska online

pokaż na mapie

navi_nomp1.pngW dniach 26-30 października 2020 r. Politechnika Wrocławska wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie organizuje workshop „Nonlocal Operators and Markov Processes”- edycja I.
W ramach wydarzenia kursy poprowadzą:
Xavier Ros-Oton (Barcelona),
Franziska Kühn (Drezno),
Mateusz Kwaśnicki (Wrocław).

Dodatkowe wykłady wygłoszą:
Enrico Valdinoci (Perth),
Bartłomiej Dyda (Wrocław),
Alex Kulik (Wrocław).

Wszystkie wykłady będą się odbywały online z wykorzystaniem platformy Zoom Webinar. Udział jest bezpłatny, wymagane jest jedynie wypełnienie prostego formularza rejestarcyjnego

Wiele rzeczywistych zjawisk, takich jak pogoda lub ceny akcji, ma charakter skokowy. Z pewnego matematycznego punktu widzenia, zjawiska typu skokowego - rozumiane jako procesy stochastyczne typu Lévy'ego - można uznać za bardziej ogólne niż zjawiska ciągłe - rozumiane jako procesy dyfuzyjne. Teoria procesów typu Lévy'ego należy do dziedziny procesów stochastycznych, jednak ze względu na liczne i głębokie powiązania z innymi działami matematyki ma również znaczenie dla teorii potencjału, teorii nielokalnych równań różniczkowych cząstkowych, a także statystyki i matematyki finansowej. Warsztaty „Nonlocal Operators and Markov Processes I” oferują wgląd do tej teorii dla osób o różnych doświadczeniach naukowych, w tym dla studentów i doktorantów. Głównym tematem warsztatów będą powiązania procesów typu Lévy'ego z nielokalnymi równaniami różniczkowymi cząstkowym i teorią potencjału.

Warsztaty zorganizowane są w ramach realizacji grantu Beethoven pt. "Analiza wrażliwości dla operatorów nielokalnych z zastosowaniami do procesów skokowych" realizowanego pod kierownictwem prof. René Schillinga i prof. Krzysztofa Bogdana. Kolejny workshop, planowany w 2021 r. będzie poświęcony statystycznym zagadnieniom związanym z procesami skokowymi.

Strona internetowa wydarzenia i rejestracja