Wiedza nie śpi - Noc laboratoriów

Data: 17.11.2023
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska

pokaż na mapie

Ponad 80 wydarzeń – wykładów, warsztatów, pokazów dla dzieci, młodzieży i dorosłych – znalazło się w programie drugiej edycji Nocy Politechniki. Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się na naszej uczelni w piątek, 17 listopada, o godz. 17.

Szczególnie zapraszamy na dwa wykłady.

Czy matematycy powinni bać się sztucznej inteligencji?

Kiedy: 17.11.2023 r. godz. 19.00
Gdzie: bud. C-19, sala A.4.1
Uczestnicy: maks. 70 osób
Wiek: od 15 lat
Prowadzący: dr hab. Janusz Szwabiński, prof. uczelni

Jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć ostatnich lat w dziedzinie sztucznej inteligencji jest ChatGPT, czyli zaawansowany model języka, który może prowadzić konwersacje, odpowiadać na pytania, tworzyć treści i pomagać w rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin.

Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest ChatGPT, jak radzi sobie z wybranymi zadaniami matematycznymi i czy w niedalekiej przyszłości będzie w stanie zastąpić matematyków? Zapraszamy na wykład.

Nie rozwiążesz tego!

Kiedy: 17.11.2023 r. godz. 20.00
Gdzie: bud. C-19, sala A.4.1
Uczestnicy: maks. 70 osób
Wiek: od 15 lat
Prowadzący: dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni

Zapraszamy na opowieść o pierwiastkach. Z sekretami, zdradami, błędami, zgubionymi manuskryptami, a nawet złamanym sercem i śmiertelnym pojedynkiem.

W szkole podstawowej rozwiązujemy równania liniowe, w szkole średniej — kwadratowe, a na studiach… nie, całe szczęście nie uczymy wzorów na pierwiastki wielomianów trzeciego stopnia. Ale takie wzory są znane. Dla wielomianów czwartego stopnia też. A piątego — nie. Ba! Potrafimy udowodnić, że takich wzorów po prostu nie ma!

Przyjdź! Przekonasz się, że matematyka może być fascynująca.

Dotknij matematyki! Wizyta na wystawie "Matheliebe. Pokochaj matematykę."

Matematyka jest obecna wszędzie i towarzyszy nam na co dzień. Nie wierzysz? Przyjdź na wystawę "Matheliebe. Pokochaj matematykę". Zobacz, jakie prawa matematyczne kryją się za codziennymi zjawiskami.- Dzięki ciekawym przykładom, modelom i animacjom, doświadczysz matematyki wszystkimi zmysłami! Po wystawie będzie oprowadzał o 17:30 w dniu 17.11.2023 dr hab. inż. Bartosz Frej.

W trakcie Nocy Politechniki każdy – dorosły, nastolatek i nastolatka, dziecko czy senior i seniorka – znajdzie coś interesującego dla siebie. W sumie w przygotowanie wydarzenia zaangażowało się 60 naukowców z dwunastu wydziałów PWr oraz studenci i studentkiz pięciu kół naukowych.

Na wszystkie wydarzenia  wstęp jest  wolny.Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na stronie wydarzenia.