Wyjazd studentów do Niemiec w ramach wymiany akademickiej

Data: 15.10.2018 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Piętnastoosobowa grupa studentów i doktorantów w dniach 7-18 października 2018 r. odwiedza dwie czołowe uczelnie niemieckie: Universität Bielefeld oraz Technische Universität Dresden. Wyjazd finansuje Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) w ramach dotacji na podróże grupowe do Niemiec dla grup studenckich. Wyjazd koordynują Aleksandra Burda - studentka Applied Mathematics i prof. Krzysztof Bogdan, który jest opiekunem grupy.

W ramach wizyty na Uniwersytecie w Bielefeld studenci mieli możliwość uczestniczenia w anglo- i niemieckojęzycznych wykładach m.in. z teorii operatorów, analizy harmonicznej oraz teorii perkolacji. Wzięli również udział w prelekcji na temat różnic między polskim systemem uczelnianym, a niemieckim. Poza nauką studenci wykorzystywali okazję do poznania uroków miejscowego krajobrazu, architektury. grupa miała okazję posłuchać specjalnego koncertu filharmoników bielefeldzkich, m.in. wspaniałej kompozycji Gustava Holsta ,,Jowisz".  Pobyt zakończył wykład prof. Bogdana w ramach tamtejszego seminarium wydziałowego.

Podczas pobytu na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie poza zwiedzaniem nowych zabytków miasta grupa uczestniczyła w życiu miejscowej uczelni, do którego można zaliczyć wykłady, ćwiczenia oraz poznawanie nowych języków programowania. Poza tradycyjnymi zajęciami odbyły się także specjalne wykłady prof. Renégo Schillinga oraz prof. Krzysztofa Bogdana, a także wspólna kolacja z drezdeńskimi naukowcami. Moc atrakcji zwieńczyła wizyta w bibliotece uniwersyteckiej, która może się poszczycić bezcennym Codex Dresdensis – kompletnym majańskim dokumentem zawierającym słynny kalendarz (popularny zwłaszcza w roku 2012). Grupa oprowadzana przez prof. Schillinga miała okazję zapoznać się z kalendarzem i znaczeniem niektórych z majańskich hieroglifów.