Wystawa Pokochaj matematykę

Data: 25.08 - 30.11.2023
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska bud. D21

Otwarcie wystawy w Bibliotechu - zdjęcie

W dniu 25.08 została otwarta wystawa wędrująca Matheliebe, w Polsce prezentowana pod nazwą Pokochaj matematykę. Wystawa pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję otwarto w Bibliotechu (bud. D-21) i będzie ją można oglądać do 8 grudnia.

Na wystawie matematykę można doświadczyć wszystkimi zmysłami, a wszystko dzięki ciekawym przykładom, modelom i animacjom, które pokazują sposoby jej zastosowania. Moim zdaniem jest to najlepszy sposób, żeby pokazać, jak mocno matematyka jest związana z naszym życiem – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prof. Marcin Magdziarz, dziekan Wydziału Matematyki.

Cały projekt został zainicjowany przez nauczyciela matematyki Georga Schierschera. W czasie swojej pracy w gimnazjum w Liechtensteinie potrafił on zaskakiwać swoich uczniów modelami, w których materializowała się matematyka i dzięki którym łatwiej można było zrozumieć jej piękno.

– Wiele obiektów, które można zobaczyć na wystawie, dotyczy techniki, dlatego trudno o lepsze miejsce jej pokazania niż uczelnia techniczna. Największym wyzwaniem w jej przygotowaniu był język. Oryginalnie wystawa była bowiem w języku niemieckim, dlatego wszystkie elementy trzeba było przetłumaczyć na język polski i bardzo dziękuję za pomoc w tym zakresie prof. Marcinowi Magdziarzowi – dodał Georg Schierscher.

Eksponaty na wystawie Mathliebe - zdjęcie

Eskpozycja składa się z ponad stu modeli fizycznych, obiektów oraz grafik i animacji komputerowych. Wszystkie pomagają zwiedzającym w uchwyceniu matematycznych praw stojących za codziennymi zjawiskami. Wystawę ulokowano na parterze, I i II piętrze Bibliotechu. Można ją także zwiedzać z książką-przewodnikiem w języku angielskim, w której wyjaśnione zostały wszystkie elementy.

Na indywidualne wizyty zapraszamy w godzinach otwarcia budynku (we wrześniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-15.00, w październiku od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00).
Grupy zorganizowane będą oprowadzane przez studentów Wydziału Matematyki w środy, czwartki i piątki w godzinach od 8.00-12.00. Dla grup wymagana jest  wcześniejsza rezerwacja terminu poprzez formularz rejestracyjny.

Wstęp na wystawę jest darmowy.