Najlepsze prace studenckie z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

Data: 20.04.2024 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

kinga_sztonyk.pngDrugie miejsce w tegorocznej edycji Konkursu  Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki zajęła praca magisterska Kingi Sztonyk. Praca zatytuowana „Półgrupy Feynmana-Kaca dla procesów stabilnych o niezależnych składowych” została napisana pod kierunkiem prof. Tadeusza Kulczyckiego.

Moja praca dotyczy pewnego dwuwymiarowego procesu stochastycznego. Składowe tego procesu są niezależnymi stabilnymi procesami jednowymiarowymi – wyjaśnia Kinga Sztonyk. – Rozpatrywałam operatory Schrödingera związane z tym procesem, a najważniejszy otrzymany wynik dotyczy ich własności i oszacowań funkcji własnej. Ta tematyka jest obecnie intensywnie badana i odgrywa ważną rolę w mechanice kwantowej.
Kinga Sztonyk w lipcu ukończyła studia na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki. Teraz kontynuuje naukę w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie matematyka i zajmuje się tematyką zbliżoną do tej, którą poruszała w swojej pracy magisterskiej.

wojciech_michalczuk.pngJury wyróżniło również pracę licencjacką naszego studenta Wojciecha Michalczuka pt. „Zliczanie izomorficznych podgrafów w hipergrafie losowym” napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Grzegorza Serafina.

Nagrodą, poza nagrodą pieniężną, jest możliwość zaprezentowania swojej pracy matematycznemu gronu na uroczystym posiedzeniu Oddziału Wrocławskiego PTM.

Celem Konkursu jest propagowanie wśród studentów problematyki teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki oraz promocji młodych matematyków uzyskujących oryginalne wyniki teoretyczne lub rezultaty znajdujące zastosowania w innych dziedzinach nauki oraz gospodarce.

Więcej o laureatach Konkursu można przeczytać na stronie PTM z wynikami konkursu.

Została ogłoszona kolejna już 58. edycja Konkursu. Aby wystartować w Konkursie należy wysłać prace dyplomowe do 30 września 2024 roku na adres: ptm.wroclaw@gmail.com