Przygoda Księgi Szkockiej ciągle żywa

Data: 16.12.2017 Kategoria: Wydarzenie

W dniach 21-24 czerwca 2017 r. trójka doktorantów Wydziału Matematyki: Michał Balcerek, Hanna Loch-Olszewska i Tomasz Żórawik, realizująca pod kierownictwem prof. Aleksandra Werona grant MAESTRO,  wzięła udział w Ulam Computer Simulations Workshop zorganizowany we Lwowie. Jedną z atrakcji Workshopu była wizyta w Kawiarni Szkockiej, która została ponownie otwarta w 2016 roku. Właściciel restauracji założył nowy zeszyt Księgi Szkockiej, do której znów można wpisywać problemy matematyczne. Zainspirowani tradycją Lwowskiej Szkoły Matematycznej nasi doktoranci wpisali do Księgi trzy problemy (można je przeczytać na stronach 36-37 elektronicznej wersji księgi).

Jeden z problemów już został rozwiązany. Do Centrum Steinhausa wpłynęła wiadomość od prof. Tarasa Banakha z Uniwersytetu we Lwowie, kustosza obecnej Księgi Szkockiej, że znane jest już rozwiązanie pierwszego z trzech wpisanych do księgi problemów.  Autorem rozwiązania jest prof. Terrence Tao, laureat Medalu Fieldsa –matematycznego odpowiednika Nagrody Nobla, który w tym roku odwiedził Wrocław. W nagrodę otrzyma butelkę miodu pitnego.

Dwa pozostałe zadania wpisane do księgi przez naszych doktorantów wciąż czekają na rozwiązanie.

Z wizytą w Kawiarni Szkockiej