XIX Dolnośląski Festiwal Nauki

Data: 15.09.2016 Kategoria: Wydarzenie

21.09.2016 r. 8:00-9:45, Gimnazjum nr 18 we Wrocławiu, ul. Kłodnicka 36,

20.09.2016 r. 8:00-9:45, Szkoła Podstawowa nr 50 we Wrocławiu, ul. Czeska 38

Dr Jolanta Długosz - pokaz interaktywny Wędrówka po krainie fraktali; Czym są i jak powstają fraktale

Wykład kierowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjów

Rozejrzyj się i zauważ fraktale w przyrodzie, malarstwie i architekturze. Przykłady zastosowań fraktali. Pokaz zbiorów Julii, demonstracja programu umożliwiającego podróż po zbiorze Mandelbrota, tworzenie własnych fraktali. Dla dzieci konkurs rysunkowy.

21.09.2016 r. godz. 10:00-10:45, Politechnika Wrocławska, sala P.01bud. C-11, ul. Janiszewskiego 14 a

Dr inż. Andrzej Giniewicz wraz z mgr Katarzyną Zajączkowską wykład - Pitagoras w kieszeni

Wykład kierowany do uczniów szkół średnich oraz osób dorosłych.

Pakiety matematyczne to programy, które pomagają wykonywać obliczenia lub ilustracje do zadań. Dziś są dostępne niemal na wszystkie urządzenia, nawet w postaci aplikacji na telefony i tablety. Podczas 45 minut zajęć prowadzący pokażą, w jaki sposób pakiet matematyczny może nam pomóc nie tylko wykonać zadanie, ale co ważniejsze, zrozumieć. Zajęcia ilustrowane będą przy pomocy profesjonalnego, darmowego pakietu matematycznego Sage.

19.09.2016 r. godz. 10:00-12:00, Politechnika Wrocławska, s. 115 bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8

dr Agnieszka Kamińska Gry matematyczne i logiczne

Wykład kierowany do uczniów szkół średnich oraz osób dorosłych.

Zapraszam do udziału w mini zawodach matematycznych, opartych na zadaniach z Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Pogimnastykuj umysł i pobaw się z nami!

20.09.2016 r. godz. 10:00-10:45, Politechnika Wrocławska, s. 1.27 bud. C-13, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25

dr Marek Zakrzewski Logarytmy, demografia i języki obce

Wykład kierowany do uczniów szkół średnich oraz osób dorosłych.

Co to są logarytmy przypomnienie i wyjaśnienie. Dlaczego logarytm naturalny jest naturalny, a inne (np. dziesiętny) nie są naturalne. Jakie są zastosowania logarytmu naturalnego do demografii i ekonomii, a także do pewnych kwestii związanych z uczeniem się języków obcych?

20.09.2016 r. godz. 11:00-11:45, Politechnika Wrocławska, s. 1.27 bud. C-13, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25

Dr Maciej Burnecki Czy 6=-6? U podstaw liczb zespolonych

Wykład kierowany do uczniów szkół średnich oraz osób dorosłych.

Od początku, określaniu liczb zespolonych towarzyszyły wątpliwości, niekiedy przenikające do kultury masowej. Leonhard Euler dziwił się, że liczba 6 nie różniłaby się od -6. Czy rzeczywiście?