Wydział Matematyki

22. konferencja Europejskiego Konsorcjum Matematyki w Przemyśle

Data: 12.07.2023 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach 26-30 czerwca na Politechnice Wrocławskiej obyła się 22. konferencja Europejskiego Konsorcjum Matematyki w Przemyśle (ECMI), organizacji zajmującej się wspieraniem rozwoju matematyki przemysłowej, stosowanej, oraz ich zastosowań w biznesie. Konferencje te odbywają się od 1983 roku co dwa lata i są organizowane przez kolejne ośrodki ECMI. W tym roku jej organizacja przypadła Wydziałowi Matematyki PWr, który prowadzi również  nauczanie w akredytowanym przez ECMI kierunku Applied Mathematics.

W konferencji wzięło udział 300 uczestników, w tym 89 z Polski, 70 z Niemiec, 117 z innych krajów Europy oraz 24 z pozostałych części świata. W jej ramach wygłoszono ponad 200 referatów dotyczących niemal wszystkich gałęzi matematyki stosowanej: statystyki i analizy danych, metod uczenia maszynowego, aproksymacji numerycznej, przetwarzania sygnałów, zarządzania ryzykiem, modelowania równaniami różniczkowymi, oraz wielu innych. Poruszano tematykę zastosowań w energetyce, biologii i medycynie, finansach i ubezpieczeniach, systemach produkcyjnych, przemyśle mechanicznym, transporcie, a nawet naukach społecznych.

Poza częścią naukową ważnym elementem konferencji był również Industry Day, podczas którego przedstawiciele przemysłu opowiadali o stosowanych w ich przedsiębiorstwach narzędziach matematycznych jak też zorganizowano z ich udziałem panel dotyczący przyszłych perspektyw rozwoju i kooperacji w ramach dziedziny. Wystąpienia mieli:

  • KGHM Polska Miedź S.A. - producent miedzi oraz srebra, główny sponsor konferencji,
  • BNY MELLON Poland Sp z o.o. - polski oddział amerykańskiego banku inwestycyjnego,
  • Santander Bank Polska S.A. - członek światowej grupy świadczącej usługi finansowe,
  • Nokia Network Solutions and Networks – producent elektroniki oraz technologii informacyjnych,
  • Sun Cable – australijska firma rozwijająca sieci energii odnawialnej w Oceanii oraz Południowschodniej Azji,
  • Saule Technologies – polska firma rozwijającej nowej generacji panele słoneczne oparte na technologii perowskitów,
  • SatRev – polski producent nanosatelitów.

img_0912debata.jpg

W trakcie konferencji odbyło się też 9 wykładów światowej klasy matematyków, w tym Rafała Werona z Wydziału Zarządzania PWr, który opowiadał o najnowocześniejszych technikach modelowania cen energii elektrycznej.

Przewodniczącym komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji był prof. Krzysztof Burnecki z Wydziału Matematyki. Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor PWr prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs. Była to największa w historii Polski konferencja z tej dziedziny.

img_1143grupowe.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję