Przed nami 22nd ECMI Conference on Industrial and Applied Mathematics organizowana przez Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Odbędzie się w dniach 26-30 czerwca w Centrum Kongresowym PWr.
Europejskie Konsorcjum Matematyki w Przemyśle – ECMI (ang. European Consortium for Mathematics in Industry) to konsorcjum kilkudziesięciu instytucji (w większości uniwersytetów) i firm. W Polsce członkami są Wydział Matematyki PWr oraz Instytut Matematyki Stosowanej i Mechaniki UW. Politechnika Wrocławska jest także certyfikowanym centrum edukacyjnym ECMI (ECMI Teaching Centre). Na Wydziale Matematyki studiami akredytowanymi jest kierunek Applied Mathematics.
Konferencje ECMI odbywają się od 35 lat co dwa lata w miastach europejskich członków ECMI i służą wzmocnieniu interakcji między akademią a przemysłem prowadząc do innowacji w obu obszarach. Stanowią one jedno z głównych forów, na których prezentowane są znaczące postępy w matematyce stosowanej i przemysłowej, gromadzące wybitne osobistości ze świata biznesu i nauki w celu promowania wykorzystania innowacyjnej matematyki w przemyśle. Konferencje stymulują również sektor przemysłowy do proponowania trudnych problemów, do rozwiązania których matematycy mogą dostarczyć nowych pomysłów.
Wykłady na konferencji poświęcone będą między innymi następującym tematom: badania klimatu, dynamika płynów, teoria informacji i statystyka, problemy odwrotne, uczenie maszynowe, sieci dynamiczne, zarządzanie ryzykiem, przetwarzanie sygnałów na potrzeby badań przemysłowych, aproksymacja numeryczna i stochastyczna, detekcja anomalii, topologia stosowana. Główne obszary zastosowań w przemyśle to m.in. energetyka, biologia i medycyna, finanse i ubezpieczenia, systemy produkcyjne, przemysł mechaniczny, nauki społeczne oraz transport.
W tegorocznej konferencji weźmie około 350 osób, głównie z zagranicy. W czasie wydarzenia przewidzianych jest 26 minisympozjów, na których będzie wygłoszonych ponad 200 referatów. Czwartek będzie dniem szczególnym tzw. dniem przemysłowym (ang. Industry Day). W tym dniu będą mieli wystąpienia przedstawiciele przemysłu, którzy będą opowiadać o konkretnych przykładach zastosowań narzędzi matematycznych w ich firmach. Na koniec tego dnia przewidziana jest dyskusja panelowa, w czasie której przedstawiciele środowiska akademickiego i przemysłu będą dyskutować o przyszłości matematyki stosowanej i przemysłowej. Oprócz wykładów, w czasie konferencji w poniedziałek, planowane jest tzw. ECMI Welcome Reception, w czasie którego ośrodki ECMI z całej Europy będą reklamować w formie plakatów swoje ostatnie aktywności i osiągnięcia.
Do wygłoszenia odczytów plenarnych zaproszono dziewięciu gości. Wszyscy wykładowcy są czołowymi ekspertami w dziedzinie matematyki stosowanej oraz przemysłowej. Zaproszeni wykładowcy plenarni to: Ruth Baker (University of Oxford, Anglia), Dirk Hartmann (Siemens, Niemcy), Uwe Iben (Bosch, Niemcy), Ron S. Kenett (Technion, Izrael), Irena Lasiecka (University of Memphis, USA), Henrik Madsen (Technical University of Denmark, Dania), Mathilde Mougeot (École normale supérieure Paris-Saclay, Francja), Claudia Schillings (Freie Universität Berlin, Niemcy) oraz Rafał Weron (PWr).
Przewodniczącym komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji jest prof. Krzysztof Burnecki z Wydziału Matematyki. Głównym sponsorem konferencji jest firma KGHM PM S.A. Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor PWr - prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs. Będzie to największa w historii Polski międzynarodowa konferencja z matematyki stosowanej i przemysłowej.