Wydział Matematyki

Academia Iuvenum w pełnym składzie

Data: 22.06.2022 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Poznaliśmy nazwiska 24 badaczek i badaczy, którzy będą uczestniczyć w pracach Academii Iuvenum. Od października AI będzie więc po raz pierwszy działać w pełnym, 48-osobowym składzie. Każdego roku jest wybierane kolejnych 24 nowych reprezentantów na kadencję trwającą 2 lata akademickie.

Academię Iuvenum (AI) tworzą młodzi naukowcy Politechniki Wrocławskiej (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. To elitarne grono, które sprawuje kadencję przez dwa lata. Jego zadaniem jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie później niż rok przed rozpoczęciem kadencji, nie ukończyli 35. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji (w przypadku badaczek ten limit wieku jest zwiększany o rok za każde urodzone lub przysposobione dziecko) i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.
Członkowie AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin. Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień - m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

Dzięki Academii Iuvenum nasza uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na PWr atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice.

W 2021 roku do Akademii z Wydziału Matematyki został powołany dr Grzegorz Serafin, a w tym roku dołączył do niego dr Michał Balcerek.

balcerek_michal.pngDr Michał Balcerek
Katedra Matematyki Stosowanej

Naukowo interesuje się procesami stochastycznymi, rachunkiem prawdopodobieństwa i zastosowaniami matematyki.

Jako główny cel stawia sobie obecnie pracę nad metodologią związaną z identyfikacją i walidacją procesów heteroskedastycznych oraz podwójnie stochastycznych. Chce się zająć zwłaszcza rozważeniem modeli dyfuzji i anormalnej dyfuzji takich jak ruch Browna, ułamkowy ruch Browna czy wieloułamkowy ruch Browna, poprzez dodanie do nich dodatkowego czynnika losowości, jak np. losowej dyfuzyjności w ułamkowym ruchu Browna.

Za swoje największe osiągnięcie uważa wyniki, które przedstawił w cyklu prac związanych z testowaniem procesów gaussowskich, które są niezmiernie ważną klasą, za pomocą której można modelować i przewidywać najróżniejsze dane rzeczywiste.

grzegorz_serafin_pwr.pngDr inż. Grzegorz Serafin
Katedra Matematyki

Badania dr. Grzegorza Serafina dotyczą stosunkowo szerokiego zakresu matematyki: rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe czy teoria potencjału. W każdej tematyce ma jakieś osiągnięcie, które przyniosło mu wiele satysfakcji - ciężko je jednak ze sobą porównać.

Niedawno razem z dr. hab. Tomaszem Jakubowskim otrzymali dokładne oszacowania i asymptotyki rozwiązań dwóch równań różniczkowych – ułamkowego równania Burgersa oraz równania quasi geostroficznego. Są to ważne równania wywodzące się z fizyki, które były badane przez lata i wielu matematyków. Do tej pory ich zachowanie opisywane było głównie przez normy całkowe, które niestety nie mówią, jak funkcja zachowuje się w wybranym punkcie. Badaczom z W13 udało się wyprowadzić oszacowania punktowe oraz jednostajne asymptotyki. Tak precyzyjne wyniki są dość rzadkie w dziedzinie równań różniczkowych, pozwalają bardzo dobrze zrozumieć badane  rozwiązania i są wygodne do zastosowania.

Jednym z głównych celów kolejnych badań dr. Grzegorza Serafina będzie udowodnienie istnienia rozwiązania ułamkowego równania Burgersa. Standardowe metody okazują się być tutaj niewystarczające więc konieczne jest opracowanie nowych. 

Młodzi naukowcy powołani do AI w 2021 roku

Młodzi naukowcy powołanI do AI w 2022 roku

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję