Czterdzieści lat „Probability and Mathematical Statistics”

Data: 23.02.2021 Kategoria: Wydarzenie

40_latpms_00.pngCzasopismo „Probability and Mathematical Statistics” ukończyło niedawno 40 lat działalności. Jego powstanie w 1980 r. było wynikiem inicjatywy wrocławskiego środowiska probabilistycznego i statystycznego, w szczególności Profesorów: Kazimierza Urbanika, Czesława Ryll-Nardzewskiego i Witolda Kloneckiego.

W ostatnich miesiącach PMS przeszło liczne zmiany organizacyjne, część z nich sfinalizowała się dziś. W dniu dzisiejszym, 23 lutego br., została podpisana umowa pomiędzy Politechniką Wrocławską a Uniwersytetem Wrocławskim o wspólnym finansowaniu, redagowaniu i kolportażu „Probability and Mathematical Statistics”. Umowa podpisywana jest przez prof. dr. hab. inż. Marcina Magdziarza – Dziekana Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej i prof. dr. hab. Tomasza Jurdzińskiego – Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nowymi redaktorami naczelnymi będą prof. dr hab. inż. Krzysztof Bogdan i prof. dr hab. Krzysztof Dębicki, którzy zastąpią w tej roli prof. dr. hab. Władysława Szczotkę. Czasopismo rozpoczyna także ścisłą współpracę wydawniczą z Oficyną Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej.

Przypomnijmy, że PMS jest niezależne od wielkich wydawców, że jest indeksowane w głównych bazach czasopism naukowych, w tym w JCR, jest afiliowane przy Institute of Mathematical Statistics (IMS) i jest bezpłatne zarówno dla czytelników jak i autorów. Z szacunkiem i satysfakcją patrzymy na dotychczasowe osiągniecia Czasopisma i liczymy na jego dalszy rozwój przy życzliwym wsparciu środowiska naukowego i obu współpracujących Wydziałów i Uczelni.