Samorząd studencki wraz z kołami naukowymi działającymi na Wydziale Matematyki zaprasza na Dni Matematyki, które odbędą się w dniach 25-26 października. To doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy, praktycznych umiejętności. Jak co roku w programie ciekawe wykłady, prelekcje firm, praktyczne warsztaty, prezentacje kół naukowych.
W tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowana gra terenowa. Będzie ona trwała przez obydwa dni, a zadaniem jej uczestników będzie wykonywanie punktowanych zadań. Nagrodzone zostaną trzy najlepsze drużyny. Chęć udziału należy zgłosić poprzez formularz udostępniony na stronie Fundacji Manus.
Organizatorzy zapewniają, że nawet rozpoczynający przygodę ze studiami szybko przekonają się, jak nauka połączona z aktywnym działaniem rozwija nowe umiejętności. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie FB.
Wykład otwierający „Czy całką można podeprzeć strop, czyli po co górnikom matematyka” - dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska
Wykład rozpocznie się przypomnieniem kilku faktów z historii dotyczącej zastosowań matematyki w przemyśle. Głowna część wykładu poświęcona zostanie przedstawieniu możliwości zastosowań metod matematycznych w szeroko pojętym przemyśle górniczym, począwszy od diagnostyki maszyn górniczych, poprzez analizę sygnałów sejsmicznych oraz na modelowaniu danych związanych ryzykiem rynkowym firmy górniczej kończąc. Wykład jest podsumowaniem kilkuletniej współpracy Wydziału Matematyki PWr z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.
„Nauki ścisłe i społeczne - udane małżeństwo czy mezalians?” - prof. dr hab. Katarzyna Sznajd-Weron
Przedmiotem wykładu będzie tak zwane modelowanie agentowe układów społecznych, które leży na styku psychologii społecznej, socjologii, matematyki, fizyki statystycznej i informatyki. Przedstawiona zostanie idea ABM (agent-based modeling) w oparciu o proste, a jednocześnie najbardziej znane modele agentowe. Będzie można się dowiedzieć, czy modele takie są faktycznie stosowane w naukach społecznych czy są to jedynie zabawki, no i co mają z tym wszystkim wspólnego nauki ścisłe.
„Matematyka, mikrobiologia i finanse” - dr Michał Balcerek
Przez wiele ostatnich lat obserwowany jest wzrost znaczenia matematyki w różnych dyscyplinach. Dziedzinami, w których modele matematyczne mają istotne znaczenie są np. mikrobiologia i finanse. W czasie tego wykładu przybliżony zostanie fragment historii dotyczący związku tych dziedzin, a także jak w pewnym sensie mikrobiologia i finanse są do siebie podobne. Przedstawione zostaną podstawowe modele używane w obu dziedzinach, a także możliwe drogi rozwoju.