Dolnośląski Klucz Sukcesu dla Profesora Aleksandra Werona

Data: 29.09.2019 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

prof. Aleksander WeronProfesor Aleksander Weron został nagrodzony Dolnośląskim Kluczem Sukcesu za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Jest to kolejna nagroda za liczne osiągnięcia naukowe oraz działania na rzecz organizacji dydaktyki, jakie Profesor podejmował piastując ważne stanowiska na Politechnice Wrocławskiej, m.in. Dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (1986–1990), Dyrektora Instytutu Matematyki i Informatyki PWr (2012–2014), Kierownika Katedry Matematyki Stosowanej na Wydziale Matematyki (2016). Profesor Aleksander Weron był pomysłodawcą Studium Talent kierowanego do młodzieży ostatnich klas szkół średnich, cieszącego się niemalejącą popularnością od 1987 roku oraz nowatorskich kierunków studiów i specjalności dostosowanych do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Na Wydziale WPPT PWr stworzył specjalności Informatyka Matematyczna (1989) oraz Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa (1995). W 2012 r. współtworzył innowacyjny kierunek Matematyka Stosowana, a w 2016 r. studia na II stopniu tego kierunku – Applied Mathematics, realizowane w ramach European Consortium for Mathematics in Industry w języku angielskim.

csh.pngW 1990 roku Profesor założył Centrum im. Hugona Steinhausa, którego Dyrektorem jest do dziś. To w nim matematycy, ekonomiści, informatycy, fizycy, chemicy oraz inżynierowie, pracujący w Centrum prowadzą badania, formułują postulaty i rozwiązują problematy na równych prawach. Celem Centrum jest organizacja, zachęcanie i sponsorowanie badań oraz edukacji dotyczącej metod stochastycznych stosowanych w nauce i technologii. Procesy stochastyczne oraz ich zastosowaniach w różnych dziedzinach nauki i przemysłu to główne zainteresowania naukowe Profesora. W ostatnich latach Profesor skupił się na zastosowaniu modelowania matematycznego w biologii molekularnej i medycynie. Badania te ukoronowane zostały publikacją w 2017 r. w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

Wykład w Auli PwrProfesor miał duży wkład w kształceniu kadry naukowej. Wypromował 16 doktorów, wśród których jest kilku profesorów pracujących na uczelniach w Polsce i za granicą. Był również promotorem dwóch doktoratów honoris causa PWr: Laureata Nagrody Nobla z Chemii Prof. Illji Prigogine’a (2001) oraz Prof. Josepha Klaftera (2009). Wykładał na wielu uczelniach zagranicznych – w USA, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Japonii oraz Australii. Wielu jego wychowanków zajmuje obecnie eksponowane stanowiska w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych oraz przemysłowych.

Medal PWr -Prof. Aleksander WeronZa swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody: Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM) dla młodych matematyków (1974), Nagrodę Ministra za działalność naukową (1976), Nagrodę im. Stefana Mazurkiewicza PTM (1979), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1995), Stypendium Fundacji Fulbrighta (1995/1996), Nagrodę im. Hugona Steinhausa PTM (1996), Nagrodę naukową Rektora PWr im. Hugona Steinhausa (2008), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2012), Lwa Politechniki Wrocławskiej (2015) oraz Medal Politechniki Wrocławskiej za wybitne zasługi na rzecz rozwoju uczelni (2018).

Nagroda Dolnośląskie Klucze Sukcesu przyznawane jest corocznie od 1997 r. przez Kapitułę Wyróżnienia wybieraną na 2 lata przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, spośród osób cieszących się uznaniem i autorytetem na Dolnym Śląsku.

navi_dks_profweron01.jpg