Dr Dariusz Kosz laureatem programu START

Data: 17.05.2022 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Stypendia w ramach Konkursu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostały przyznane już po raz trzydziesty. Otrzymało je 100 wybitnych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. W gronie laureatów znalazł się dr Dariusz Kosz.

Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Jest to najstarszy w Polsce program stypendialny dla młodych naukowców. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego zgodnie z mottem ,,wspierać najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi".

Od 2009 r. Fundacja przyznaje w programie START dodatkowe wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób są podwyższone do kwoty 36 tys. zł. Takie wyróżnienie przypadło trzem naukowcom, m.in. Dariuszowi Koszowi.

kosz_dariusz.pngDr Dariusz Kosz iInteresuje się analizą harmoniczną oraz jej związkami z innymi dziedzinami matematyki teoretycznej. W artykułach skupia się na badaniu własności operatorów maksymalnych oraz im podobnych. Otrzymane wyniki znajdują zastosowanie m.in. przy wykazywaniu dobrych zachowań granicznych ważnych obiektów pojawiających się w teorii ergodycznej, analizie fourierowskiej czy teorii liczb.

Obecnie przebywa na stażu naukowym w prestiżowym Basque Center for Applied Mathematics w Bilbao, gdzie nawiązuje współpracę z matematykami z wielu krajów, a co za tym idzie poszerza swoje horyzonty naukowe. Jednocześnie podtrzymuje więzi z polskimi matematykami, a także stara się być dostępny dla studentów Politechniki Wrocławski.

Jest też trzykrotnym (2009, 2014 i 2018) mistrzem Polski w scrabble. Uprawia też siatkówkę, a szczególną frajdę sprawia mu bieganie po górach.