W czerwcu br. Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk wybrało 17 członków Akademii Młodych Uczonych. Do zaszczytnego grona został wybrany dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni, który pomimo młodego wieku zdobył wiele prestiżowych nagród.
Zainteresowania naukowe dra hab. Mateusza Kwaśnickiego obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Za swoje osiągnięcia był już wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Polskiego Towarzystwa Matematycznego (im. Kazimierza Kuratowskiego, dla młodych matematyków), stypendium Start Fundacji Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy politechniczną nagrodą naukową im. Dionizego Smoleńskiego.
Prezydium PAN-u określiło, że w Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych zostanie wybranych 3 członków AMU, w Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych - 4, Wydziale III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi - 4, Wydziale IV Nauk Technicznych - 4 i Wydziale V Nauk Medycznych – 2. Członkiem Akademii Młodych Uczonych może zostać osoba, która nie przekroczyła 38 roku życia i legitymuje się co najmniej stopniem naukowym doktora. Kandydatury na członków mają wyróżniać się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem w środowisku naukowym.
Na pewno bycie aktywnym członkiem AMU wymaga poświęcenia czasu, ponieważ wiąże się z oczekiwaniem, aby członkowie AMU decydowali się na dodatkową działalność pozanaukową. Kadencja trwa pięć lat.