Dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe – zdobyli reprezentanci Polski na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Przez dwa dni na Politechnice Wrocławskiej w ośmiu kategoriach rywalizowało blisko 400 osób z jedenastu krajów.
Zmagania we Wrocławiu rozpoczęły się w piątek, a zwycięzców poznaliśmy w sobotę podczas uroczystej gali, na której wręczono medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Już w pierwszej kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. Na drugim stopniu podium w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) stanął z kolei Łukasz Sulowski, a pierwszy złoty medal dla Polski otrzymał Jan Micyk za zwycięstwo w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich).
Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii L1 (pozostali uczniowie szkół średnich), w której Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal zdobył Maciej Ignaciuk, srebrny Michal Węgrzyn z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, a brązowy Norbert Dąbrowski. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniami, dlatego o końcowej klasyfikacji zdecydował czas ich rozwiązania. Najszybszy okazał się właśnie Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.
– Wyniki pokazują, że zadania były łatwiejsze niż rok temu, bo na międzynarodowym finale nie zdarza się, żeby o zwycięstwie decydował czas. Tym bardziej jestem zadowolony, że nie popełniłem żadnego głupiego błędu i zrobiłem wszystkie zadania – mówi Maciej Ignaciuk, który wkrótce rozpocznie naukę na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.
– Moim podstawowym kierunkiem będzie tam oczywiście matematyka, ale chcę się też skoncentrować na fizyce i chemii jądrowej. Oczywiście matematyczne łamigłówki pozostaną moim hobby i planuję start w przyszłorocznych mistrzostwach Polski. Będę najmłodszy w swojej nowej kategorii wiekowej, a stawka jest bardzo mocna i zobaczymy, czy uda mi się awansować do międzynarodowego finału – dodaje.
Na podium w konkursie równoległym stanął także jego ociec Grzegorz, który w kategorii GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC) był drugi i jak sam przyznaje nigdy nie musiał specjalnie zachęcać swoich dzieci do matematyki.
– Gdy dodatkowo widać efekty ciężkiej pracy, to później nauka staje się pasją i zaczyna sprawiać ogromną przyjemność. Sam zacząłem startować w mistrzostwach będąc w szkole średniej. Później ze względu na studia, rodzinę i pracę miałem przerwę, ale gdy Maciej był w podstawówce, to zaczęliśmy wracać i teraz startujemy w mistrzostwach praktycznie każdego roku – podkreśla Grzegorz Ignaciuk.
Srebrny medal dla studenta wydziału Matematyki PWr
W kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami) złoto wywalczył Konrad Czarnecki, a srebrny medal zdobył Łukasz Simbiga, tegoroczny absolwent kierunku matematyka stosowana na Wydziale Matematyki PWr.
– Przez ostatnie dwa tygodnie robiłem zadania z turniejów finałowych z ostatnich 15 lat więc był to dość intensywny okres, a i tak zostało mi kilkanaście zadań, które nadal czekają na rozwiązanie. W piątek tylko ostatnie zadanie sprawiło mi problem, ale dziś niestety strzeliłem dwie głupie gafy i to przełożyło się na końcowy wynik – mówi Łukasz Simbiga, który w międzynarodowym finale brał udział po raz pierwszy. – Kilka lat temu udało mi się co prawda zostać laureatem mistrzostw Polski, ale z powodu pandemii koronawirusa turniej we Francji odwołano. Potem miałem dwa lata przerwy, ale po dobrym wyniku w tym roku mam nadzieję wystartować w przyszłorocznych zawodach – dodał.
Kolejne medale dla Polski w kategorii GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC) wywalczyli Jacek Kwiendacz (srebro) i Dominik Bezkosty (złoto), a na najniższym stopniu podium w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II stopnia) stanął Łukasz Bożyk.
Wydarzeniu na Politechnice Wrocławskiej towarzyszyły pokazy i wykłady popularnonaukowe, gry oraz atrakcje zorganizowane przez koła naukowe, a także otwarcie wystawy „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję w Bibliotechu (bud. D-21) można oglądać do 30 listopada.
Impreza, nazywana często nieoficjalnymi mistrzostwami świata, tradycyjnie odbywała się w Paryżu, ale od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. gospodarzem była szwajcarska Lozanna, a w tym roku po raz pierwszy w historii – odbyła się się w Polsce. Już wiadomo, że w przyszłym roku finały zostaną rozegrane w Paryżu.
Wyniki 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych:
Kategoria CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi)
- Silvan Riedo (Szwajcaria)
- Piotr Łukomski (Polska)
- Maksymilian Siódmok (Polska)
Kategoria CM (uczniowie klas IV oraz V SP)
- Luca Botan (Szwajcaria)
- Łukasz Sulowski (Polska)
- Phil Sennhauser (Szwajcaria)
Kategoria C1 (uczniowie klas VI oraz VII SP)
- Philipp Dneprov (Szwajcaria)
- Chen Chen (Kanada)
- Sophie Antonetti (Francja)
Kategoria C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich)
- Jan Micyk (Polska)
- Francis Audet (Kanada)
- Leandro Alvarado Bravo (Peru)
Kategoria L1 (pozostali uczniowie szkół średnich)
- Maciej Ignaciuk (Polska)
- Michał Węgrzyn (Polska)
- Norbert Dąbrowski (Polska)
Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami)
- Konrad Czarnecki (Polska)
- Łukasz Simbiga (Polska)
- Niccolo Benassi (Włochy)
Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, studenci studiów II stopnia)
- Petr Mitrichev (Szwajcaria)
- Eric Laermans (Belgia)
- Łukasz Bożyk (Polska)
Kategoria GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC)
- Dominik Bezkostny (Polska)
- Jacek Kwiendacz (Polska)
- Quentin Louveaux (Belgia)
Gratulacje!