TMAT, nawiązujący nieco do Studi" /> TMAT, nawiązujący nieco do Studi" />

Kierunek Matematyka

Data: 27.05.2021 Kategoria: Wydarzenie

W nadchodzącym roku akademickim proponujemy wiele nowości, zarówno jeśli chodzi o kierunek studiów MATEMATYKA, jak i stowarzyszony z nim fakultatywny program TALENTo MAT, nawiązujący nieco do Studium Talent, ale kreujący unikatową przestrzeń edukacyjną.

• Wracamy do nazwy Matematyka, ponieważ otwieramy nową specjalność matematyka informatyczna, która poszerza i uzupełnia naszą dotychczasową ofertę obejmującą statystykę matematyczną i analizę danych oraz matematykę teoretyczną.
  • Nowa specjalność jest idealną opcją dla tych, których zainteresowania obejmują zarówno matematykę jak i informatykę.
  • Przy tej okazji wprowadzamy szereg zmian programowych na całym kierunku. Wszyscy nasi studenci otrzymają bardzo wszechstronne wykształcenie matematyczne realizując kilkanaście matematycznych kursów obowiązkowych obejmujących najważniejsze działy współczesnej matematyki.
  • Każdy student będzie mógł na tym solidnym fundamencie skonstruować swoją indywidualną ścieżkę dalszego rozwoju.
  • Na trzecim roku studiów, posiadając już szerokie rozeznanie, studenci wybiorą jedną z trzech specjalności, co umożliwi im realizację kursów wybieralnych zgodnie z ich zainteresowaniami.
  • Blisko czterdzieści kursów wybieralnych pogrupowaliśmy w siedem bloków, które obejmują szerokie spektrum zagadnień od sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, eksploracji i analizy danych, przez teorię układów dynamicznych, teorię grafów, topologię ogólną i analizę wektorową, po kryptografię i uczenie maszynowe.
  • Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaś niezależnie od wyboru specjalności, ukończenie kierunku Matematyka zapewni jej absolwentom idealny punkt startu w przyszłej karierze zawodowej czy też badawczej.
  • Studenci będą mogli wziąć udział w nowym programie TALENTMAT, czyli matematyka na luzie, po godzinach, w nieformalnej atmosferze, z perspektywami dla utalentowanych, a przynajmniej ciekawskich i otwartych na interakcję z ZAWOD o WCAMI.

grafika_siatka-_w13.jpg

Na kierunku Matematyka oferujemy następujące kursy obowiązkowe, które realizują wszyscy studenci:

• Analiza matematyczna M1
  • Analiza matematyczna M2
  • Algebra M1
  • Algebra M2
  • Wstęp do logiki i teorii mnogości
  • Topologia metryczna
  • Teoria miary
  • Analiza funkcjonalna
  • Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa
  • Rachunek prawdopodobieństwa
  • Wstęp do statystyki matematycznej
  • Wstęp do procesów stochastycznych
  • Równania różniczkowe zwyczajne
  • Programowanie
  • Zaawansowanie metody programowania
  • Algorytmy i struktury danych

Blok A kierunkowych kursów wybieralnych, które wybierają studenci całego kierunku, obejmuje kursy:

• Wstep do sztucznej inteligencji
  • Elementy teorii gier
  • Modelowanie rynków finansowych
  • Podstawy optymalizacji
  • Teoria grafów
  • Matematyka dyskretna
  • Pakiety matematyczne

Studenci w obrębie swojej specjalności będą mogli wybierać specjalnościowe kursy wybieralne. Wybór danej specjalności nie wyklucza możliwości realizacji kursów wybieralnych przypisanych pozostałym specjalnościom:

Matematyka teoretyczna

• Wstęp do algebry abstrakcyjnej
  • Teoria mnogości
  • Funkcje analityczne
  • Analiza wektorowa
  • Wstęp do teorii układów dynamicznych
  • Chaos, losowość, układy dynamiczne
  • Topologia ogólna
  • Wstep do analizy harmonicznej
  • Wstep do teorii krat
  • Metody numeryczne
  • Podstawy teorii informacji

Statystyka matematyczna i analiza danych

• Analiza przeżycia
  • Eksploracja danych
  • Metody Monte Carlo
  • Modele regresji i ich zastosowania
  • Analiza szeregów czasowych
  • Analiza danych ankietowych
  • Sieci neuronowe
  • Metody nieparametryczne

Matematyka informatyczna

• Bazy danych
  • Kodowanie i teoria informacji
  • Wstęp do algorytmów zrandomizowanych
  • Automatyczna weryfikacja, logiki modalne i omega-automaty
  • Teoretyczne podstawy informatyki i elementy logiki
  • Algorytmiczna teoria gier
  • Haskell i programowanie funkcyjne
  • Kryptografia i bezpieczenstwo komputerowe
  • Projekt programistyczny
  • Projektowanie i implementacja aplikacji webowych
  • Uczenie maszynowe
  • Wykład monograficzny z informatyki

Jak wygląda proces rekrutacji? Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Działu Rekrutacji.