Wydział Matematyki

Matematyka Jest Wszędzie - 2021

Data: 12.04.2021 Kategoria: Wydarzenie

Data: 22.04.2021
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska online
Godzina: 10:00 - 13:00

Powrót
pokaż na mapie

Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej organizuje kolejne spotkanie z matematyką adresowane do uczniów szkół średnich, zwłaszcza z klas maturalnych liceów i techników. Będą to trzy inspirujące wykłady prowadzone na żywo i transmitowane przez internet w dniu 22 kwietnia 2021 r. (czwartek) w trakcie Dni Otwartych na Politechnice Wrocławskiej.

W tej edycji cyklu Matematyka Jest Wszędzie wykłady zaprezentują:

  • o godz. 10:00 - Nieprawdopodobne! - dr hab. inż Mateusz Kwaśnicki
  • o godz. 11:00 - Co Ty wiesz o dodawaniu? - dr hab. inż. Bartosz Frej
  • o godz. 12:00 - Lekcja przyrody matematycznej - dr hab. inż. Łukasz Płociniczak

Przewidujemy około 40 minut na wykład plus kwadrans na pytania i dyskusję. Jako matematycy chcemy się spotkać z uczniami szkół średnich, zainspirować ich oraz pokazać, że matematyka jest wszędzie oraz, co też ważne, że matematyka może być przyjemna.

Jest to impreza dla tych, których matematyka już w jakimś stopniu interesuje, ale także tych, którzy z czystej ciekawości chcieliby zobaczyć, co kryje się za tajemniczo brzmiącymi tytułami wykładów.

Impreza odbędzie się pod patronatem Dziekana Wydziału Matematyki, prof. Marcina Magdziarza. Honorowy patronat objął Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs.

mjw_wyklad1.pngRachunek prawdopodobieństwa zastawia na nas pułapki. Zysk bez ryzyka, błędny wynik testu, niesprawiedliwe traktowanie — prawdopodobnie każdy z nas czasem daje się nabrać. Lekarstwo? Matematyka! (Prawdopodobnie.)








mjw_wyklad2.pngDodawanie niedużych liczb naturalnych jest jedną z pierwszych czynności jakich uczymy się na lekcjach matematyki. Następnie poznajemy mnożenie i oba te działania rozszerzamy na cały zbiór liczb rzeczywistych. Okazuje się później, że możemy dodawać wektory w przestrzeni dwu- lub trójwymiarowej, a nawet funkcje. Bardziej lub mniej świadomie ocieramy się też o inne działania. Co je łączy, a co różni? Jak daleko możemy się posunąć w definiowaniu nowych działań? Poszukamy na wykładzie odpowiedzi na te pytania przyglądając się różnym, niekiedy dziwnym przykładom.
mjw_wyklad3.pngKażdy z nas może podziwiać piękno przyrody: jej porządek oraz doskonałość. Wszystkie prawa przyrody przebiegają według ściśle określonych zasad, które można zrozumieć posługując się językiem matematyki. Dlaczego rzeki meandrują? Dlaczego komórki w plastrach miodu są sześciokątne? Dlaczego kontynenty wędrują? Dlaczego w dzień nie widzimy gwiazd? Jaka będzie jutro pogoda? Dlaczego miały miejsce epoki lodowcowe? Jak działalność człowieka wpłynie na klimat? Matematyka pozwala poznać choć częściowe odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań. Podczas wykładu przyjrzymy się niektórym z nim i, mam nadzieję, jeszcze bardziej docenimy piękno przyrody (i matematyki).
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję