Mateusz Kwaśnicki laureatem Nagrody „Iuvenes Wratislaviae”

Data: 11.12.2020 Kategoria: Wydarzenie

Dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni został laureatem za 2020 r. Nagrody „Iuvenes Wratislaviae" Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk dla młodych wrocławian za wybitne osiągnięcie naukowe w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Z nominacją do nagrody wystąpił Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych Mateusza Kwaśnickiego w dziedzinie matematyki. W 2017 r. Kandydat rozwiązał, wspólnie z R. Banuelosem, 100-letni problem dotyczący normy dyskretnej transformacji Hilberta, badany wcześniej przez M. Riesza i E.C. Titchmarscha. Wyniki opisano w pracy autorów R. Banuelos, M. Kwaśnicki, On the Ip norm of the discrete Hilbert transform. Duke Mathematical, Journal, vol 168(3) (2019) s. 471-504.

Mateusz Kwaśnicki jest wybitnym przedstawicielem międzynarodowej grupy naukowców zajmujących się probabilistyczną teorią potencjału. Ponadto samodzielnie atakuje problemy badawcze o dużym ryzyku i wyznacza nowe kierunki badań. Kandydat rozwiązał kilka klasycznych i głębokich problemów matematycznych, które być może pozostałyby inaczej nierozwiązane. Między innymi podał reprezentację nieujemnych funkcji harmonicznych względem ułamkowego laplasjanu, opisał kształt fal stojących w pewnych zbiornikach z cieczą, udowodnił brzegową zasadę Harnacka dla pewnych operatorów nielokalnych, podał charakteryzację funkcji „o kształcie dzwonu”, rozwinął teorię strun Kreina i zbadał bazy Hermite’a dla dyskretnej transformaty Fouriera.

laureat_iuvenes_wratislaviae_2020_mk.png