Medal KEN dla dra inż. Adama Zagdańskiego

Data: 14.10.2024 Kategoria: Wydarzenie

W czasie uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 tradycyjnie wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej. Medalem został odznaczony nasz pracownik dr  inż. Adam Zagdański.

zagdanski_adam_kadr.pngDr inż. Adam Zagdański jest absolwentem kierunku matematyka stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W latach 1998-2002 był doktorantem, a stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 2003 r. Od 2002 r. jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej.

W latach 2005-2007 odbył staż podoktorski na Uniwersytecie w Toronto, podczas którego uczestniczył w projekcie badawczym związanym z zastosowaniami nowoczesnych metod statystycznych i data mining w analizie danych genetycznych oraz współprowadził kurs Data Mining dla studentów kierunku biostatystyka. Był współautorem platformy e-learningowej Neuron, wyróżnionej w 2005 r. II-gą nagrodą na seminarium „Nowe media w edukacji”.

W latach 2015-2016 był członkiem Wydziałowej Komisji ds. Oceny i Zapewnienia Jakości Kształcenia na Wydziale Matematyki PWr. Opracował programy następujących kursów specjalistycznych dla studentów Wydziału Matematyki PWr: Eksploracja danychData Mining, Analiza szeregów czasowychWprowadzenie do pakietu R oraz program kursu Metody planowania i analizy eksperymentów dla studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.

Współprowadził seminarium ze Statystyki procesów stochastycznych i pól losowych na Wydziale Matematyki PWr. W roku akademickim 2018/2019 współprowadził seminarium dla doktorantów PWr w ramach programu InterDok. Opublikował 10 artykułów naukowych. Jest współautorem podręcznika „Analiza i prognozowanie szeregów czasowych. Praktyczne wprowadzenie na podstawie środowiska R”, PWN, 2015. Od wielu lat promuje zastosowania metod statystyki i szeroko rozumianej analizy danych w różnych obszarach, m.in. podczas swoich wykładów oraz odczytów. Prowadził warsztaty z analizy i prognozowania szeregów czasowych podczas międzynarodowej konferencji „European R Users Meeting” (eRum2016, Poznań).

Prowadzi (także w języku angielskim) zajęcia dla studentów  kierunków Matematyka, Matematyki i Analiza Danych,  Matematyka Stosowana i Applied Mathematics Wydziału Matematyki PWr. Był promotorem 45 prac dyplomowych (magisterskich, licencjackich i inżynierskich) z zakresu statystyki, data mining i uczenia maszynowego, w tym trzech prac magisterskich nagrodzonych w Konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki, organizowanym przez Wrocławski Oddział PTM oraz jednej pracy wyróżnionej w Ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą uczenia maszynowego lub analizy danych, organizowanym przez Politechnikę Warszawską. Od 2023 r. jest opiekunem naukowym uzdolnionego studenta Wydziału Matematyki PWr w ramach programu „Wybitnie uzdolnieni na PWr”

W Dniu Edukacji Narodowej szczególnie doceniamy pracę jaką każdego dnia wykonują nauczyciele akademiccy, aby wykształcić kolejne pokolenia inżynierów. Wszystkim składamy życzenia satysfakcji i sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.