W czasie uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 tradycyjnie wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej. Medalem został odznaczony nasz pracownik dr inż. Adam Zagdański.
Dr inż. Adam Zagdański jest absolwentem kierunku matematyka stosowana na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W latach 1998-2002 był doktorantem, a stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 2003 r. Od 2002 r. jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej.
W latach 2005-2007 odbył staż podoktorski na Uniwersytecie w Toronto, podczas którego uczestniczył w projekcie badawczym związanym z zastosowaniami nowoczesnych metod statystycznych i data mining w analizie danych genetycznych oraz współprowadził kurs Data Mining dla studentów kierunku biostatystyka. Był współautorem platformy e-learningowej Neuron, wyróżnionej w 2005 r. II-gą nagrodą na seminarium „Nowe media w edukacji”.
W latach 2015-2016 był członkiem Wydziałowej Komisji ds. Oceny i Zapewnienia Jakości Kształcenia na Wydziale Matematyki PWr. Opracował programy następujących kursów specjalistycznych dla studentów Wydziału Matematyki PWr: Eksploracja danych, Data Mining, Analiza szeregów czasowych, Wprowadzenie do pakietu R oraz program kursu Metody planowania i analizy eksperymentów dla studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.
Współprowadził seminarium ze Statystyki procesów stochastycznych i pól losowych na Wydziale Matematyki PWr. W roku akademickim 2018/2019 współprowadził seminarium dla doktorantów PWr w ramach programu InterDok. Opublikował 10 artykułów naukowych. Jest współautorem podręcznika „Analiza i prognozowanie szeregów czasowych. Praktyczne wprowadzenie na podstawie środowiska R”, PWN, 2015. Od wielu lat promuje zastosowania metod statystyki i szeroko rozumianej analizy danych w różnych obszarach, m.in. podczas swoich wykładów oraz odczytów. Prowadził warsztaty z analizy i prognozowania szeregów czasowych podczas międzynarodowej konferencji „European R Users Meeting” (eRum2016, Poznań).
Prowadzi (także w języku angielskim) zajęcia dla studentów kierunków Matematyka, Matematyki i Analiza Danych, Matematyka Stosowana i Applied Mathematics Wydziału Matematyki PWr. Był promotorem 45 prac dyplomowych (magisterskich, licencjackich i inżynierskich) z zakresu statystyki, data mining i uczenia maszynowego, w tym trzech prac magisterskich nagrodzonych w Konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki, organizowanym przez Wrocławski Oddział PTM oraz jednej pracy wyróżnionej w Ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą uczenia maszynowego lub analizy danych, organizowanym przez Politechnikę Warszawską. Od 2023 r. jest opiekunem naukowym uzdolnionego studenta Wydziału Matematyki PWr w ramach programu „Wybitnie uzdolnieni na PWr”
W Dniu Edukacji Narodowej szczególnie doceniamy pracę jaką każdego dnia wykonują nauczyciele akademiccy, aby wykształcić kolejne pokolenia inżynierów. Wszystkim składamy życzenia satysfakcji i sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.