Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Prof. Michała Ryznara

Data: 14.10.2022 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Prof. Michał Ryznar został odznaczony za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

medal_men_mr2022michav2.pngProf. dr hab. Michał Ryznar prowadzi zajęcia dydaktyczne od 1981 roku, w którym ukończył studia na kierunku matematyka stosowana na Politechnice Wrocławskiej. Jest specjalistą w zakresie analizy matematycznej, algebry, rachunku prawdopodobieństwa, równań różniczkowych, procesów stochastycznych i statystyki matematycznej. Wiele  lat wykładał kursy ze statystyki oraz rachunku prawdopodobieństwa na Michigan State University.

Prof. Ryznar uczestniczył w powstaniu i przyczynił się do rozwoju kierunków Matematyka i Statystyka oraz Matematyka na PWr. Trudno wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie tych kierunków, zarówno ze względu na zaangażowanie w prowadzenie zajęć na tych kierunkach, jak i wkład merytoryczny w ich program oraz wpływ organizacyjny i decyzyjny na ich powstanie i funkcjonowanie. Dodatkowo przewodniczył komisjom doktorskim.

Prof. Ryznar ma też bardzo duże osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Jest autorem bądź współautorem 43 prac, głównie z teorii prawdopodobieństwa i teorii potencjału, opublikowanych w czołowych czasopismach z tej dziedziny. Jego prace były cytowane ponad 500 razy. Wypromował dwóch doktorów. Był kierownikiem lub wykonawcą w kilkunastu grantach badawczych. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach naukowych. Odbył kilkanaście staży naukowych w czołowych zagranicznych ośrodkach naukowych.

Medale Komisji Edukacji Narodowej zostały wręczone podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. W tym roku otrzymało je piętnaście osób z naszej uczelni.

medalken_2022_2023_01.jpg