Nagroda Docendo Discimus dla dr hab. Alicji Jokiel-Rokity

Data: 11.10.2021 Kategoria: Wydarzenie

jokiel_rokita_alicja.pngDr hab. Alicja Jokiel-Rokita od 1992 roku jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Katedry Matematyki Wydziału Matematyki.  W roku 2012 uzyskała stopień doktora habilitowanego i od 2016 roku pracuje na stanowisku profesora uczelni.

Dr hab. Alicja Jokiel-Rokita jest centralną postacią dla powstania i rozwoju kierunków matematyka i statystyka oraz matematyka w zakresie specjalności statystycznej. Jako członek Komisji Programowej współtworzyła specjalność statystyka matematyczna na kierunku matematyka oraz program tzw. kierunku zamawianego i program kierunku matematyka i statystyka. Jest autorką lub współautorką wielu kursów specjalistycznych dla kierunku matematyka i statystyka oraz na kierunku matematyka. Jest współautorką podręcznika akademickiego Modele i metody statystyki matematycznej w zadaniach i skryptu Selected Stochastic Models in Reliability.

Była promotorem 57 prac magisterskich i 41 prac licencjackich/ inżynierskich na kierunku matematyka, matematyka i statystyka oraz matematyka stosowana. Były to prace z zakresu statystyki matematycznej i jej zastosowań w różnych dziedzinach. Wypromowała trzech doktorów matematyki w specjalności statystyka matematyczna a obecnie jest promotorem dwóch doktorantów.

Opublikowała 38 prac naukowych, w tym 25 w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Była cytowana 64 razy wg Bazy Web of Science (bez autocytowań). Opiniuje prace dla redakcji czasopism: Applications and Applied Mathematics: An International Journal, Applicationes Mathematicae, Computational Statistics, IEEE Signal Processing Letters, Metrika, Metron, Probability and Mathematical Statistics, Reliability Engineering & System Safety, Statistics, Test oraz recenzuje artykuły i książki dla Mathematical Reviews.

Dr hab. Alicja Jokiel-Rokita była wcześniej nagradzana za działalność dydaktyczną i naukową przez dziekana wydziału i rektora PWr. W roku 2020 przyznano jej Medal Komisji Edukacji Narodowej, który uroczyście został wręczony podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2021/22 wraz z specjalną nagrodą Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu.