Wydział Matematyki

Najlepsze prace studenckie z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

Data: 14.04.2023 Kategoria: Wydarzenie

Dziś dwóch absolwentów naszych studiów, Miłosz Baraniewicz i Jacek Wszoła, zostali nagrodzeni za swoje prace dyplomowe w ogólnopolskim konkursie PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki. Nagrody drugiego stopnia zostały wręczone podczas uroczystej sesji Oddziału Wrocławskiego PTM w dniu 14.04.2023. W nagrodę laureaci wygłosili odczyty dotyczące wyników naukowych, które uzyskali w swoich pracach. 
Gratulujemy!
milosz_baraniewicz.pngPodczas gali opowiadałem o uzyskanych oszacowaniach dla splotów funkcji i związanych z nimi miar Poissona w przypadku braku tzw. własności splotowej. Przypadek równoważności splotowej był intensywnie badany przez ostatnie 40-50 lat przez wielu znakomitych matematyków. Wyjście poza klasę funkcji równoważnych splotowo było ciekawym wyzwaniem, ponieważ nie istniała żadna literatura, która stanowiłaby wskazówkę, jakiej postaci oszacowań należy się spodziewać.
W wolnym czasie lubię udać się na spacer po górach i grać w zręcznościowo spostrzegawczą grę SET.


JAcek WszołaW literaturze dotychczas znano i badano funkcje o kształcie dzwonu, które mają szerokie zastosowania w teorii prawdopodobieństwa. W jednej ze swoich prac mój promotor prof. Mateusz Kwaśnicki, wspólnie z Thomasem Simonem, scharakteryzował wszystkie funkcje o kształcie dzwonu. Naturalnie pojawiło się pytanie, czy definicję oraz inne twierdzenia dotyczące funkcji o kształcie dzwonu można zaadaptować do przypadku dyskretnego. Tym właśnie zajmowałem się w swojej pracy licencjackiej, w której udało się udowodnić między innymi analogiczne twierdzenie charakteryzacyjne. W kwestii matematycznej – na co dzień współpracuję nie tylko z prof. Kwaśnickim, z którym kontynuujemy badania nad ciągami o kształcie dzwonu, lecz również z innymi naukowcami z Wydziału Matematyki.
Wolne od matematyki chwile staram się jednak spędzać aktywnie – na przykład na siłowni. Jestem również fanem pizzy neapolitańskiej, choć dopiero uczę się wypiekać takie pizze w domowych warunkach.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję