„NASA Mission to Touch the Sun - Mathematical Knots in Magnetic Fields”

Data: 30.09.2018 Kategoria: Studenci, Wydarzenie

Data: 09.10.2018
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, budynek A-1 s. 204

pokaż na mapie

W dniu 9 października 2018 r. wznawia swoją działalność Seminarium Wydziałowe. Będzie miało ono szczególny, wyjątkowo interdyscyplinarny charakter. Wykład pt. „NASA Mission to Touch the Sun - Mathematical Knots in Magnetic Fields” na temat badań korony słonecznej oraz związanym z tym matematycznym modelem węzłów wygłosi Prof. Ilan Roth z University of California, Berkeley.

W sierpniu 2018 roku NASA wysłało pierwszą w historii ludzkości sondę kosmiczną, która znajdzie się w namagnesowanej zewnętrznej koronie słonecznej. Między innymi, o tej misji "dotknięcia Słońca", jak również o wcześniejszych badaniach planetarnych, oraz o swoich hipotezach dotyczących namagnesowanej plazmy międzyplanetarnej opowie Prof. Ilan Roth.

prof_roth.pngProf. Ilan Roth jest wybitnym fizykiem. Studiował w Instytucie Weizmanna, doktorat uzyskał w Tel-Aviv University w roku 1981. Od tego czasu pracuje w Space Science Laboratory na Uniwersytecie w Berkeley. Współpracuje z NASA, brał udział w programach kosmicznych, takich jak FAST, WIND oraz POLAR. Otrzymał szereg nagród z Instytutu Maxa Plancka, był wielokrotnie zapraszany przez Chińską Akademią Naukową w Pekinie oraz Rosyjską Akademię Naukową w Moskwie. Jest autorem około 120 publikacji, cytowanych kilka tysięcy razy. Jego badania naukowe dotyczą szerokiej gamy zagadnień w fizyce teoretycznej i astrofizyce, w tym analizy danych za pomocą symulacji, w szczególności dotyczących korony słonecznej i magnetosfery. Jest współautorem teorii o przyspieszeniu izotopu helu He-3 oraz ciężkich jonów w rozbłyskach słonecznych. Jedną z jego głównych motywacji w działalności naukowej jest łączenie zjawisk fizycznych z pozornie niezwiązanymi z nimi teoriami matematycznymi.