Wydział Matematyki

Noc Innowacji 2021

Data: 05.10.2021 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Data: 09.10.2021
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska
Godzina: 18:00

Powrót
pokaż na mapie

W ramach Nocy Innowacji 2021 na Politechnice Wrocławskiej odbędą się wykłady, prezentacje i prelekcje online oraz stacjonarne. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona i obowiązują zapisy. Wydarzenie zaplanowano na 9 października.

„Noc Innowacji” jest kulminacyjnym momentem organizowanego od 2019 r. Festiwalu Cyfryzacji. Festiwal jest największą tego typu inicjatywą edukacyjno-technologiczną w Polsce. W trakcie imprezy rozpoczynającej się 1 października imprezy można się m.in. dowiedzieć, jak najlepiej czerpać z możliwości oferowanych przez nowe technologie.

PROGRAM WYDARZENIA - 09.10.2021

Godz. 18.00 

Wykład Jarosława Gruszki z Wydziału Matematyki pt. „O inwestowaniu w akcje... i nie tylko”, który odbędzie się w gmachu głównym PWr (Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27, sala 204).

„WIG20, podążając za S&P500 i DAXem, dziś mocno do góry”, „Tesla ostatnio poniżej 20-dniowej średniej kroczącej”, „Sektor bankowy od paru tygodni zdecydowanie daje zarobić bykom”... Wypowiedzi autorytetów w dziedzinie inwestycji i rynkowych ekspertów sprawiają czasami wrażenie, jakby były wypowiadane w innym języku. A wcale nie musi tak być! Obracanie papierami wartościowymi wcale nie jest zarezerwowane jedynie dla specjalistów – jest wręcz przeciwnie!

Podczas krótkiej prezentacji doktorant Politechniki Wrocławskiej, Jarosław Gruszka opowie o najistotniejszych aspektach inwestowania, ważnych szczególnie z perspektywy osoby zupełnie początkującej.

Porozmawiamy również o tym: dlaczego ludzie inwestują w akcje, w jaki sposób zacząć to robić i czym się kierować, stawiając swoje pierwsze kroki jako inwestor.

Pobierz bilet

Wykład online dr. inż. Grzegorza Serafina z Wydziału Matematyki PWr pt. „Grafo-mania”.

Grafy to obiekty matematyczne służące do modelowania wielu skomplikowanych struktur i sieci zależności, jak na przykład tych, które występują w portalach społecznościowych. Znajdują one zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach życia, jak i nauki. Na spotkaniu wprowadzimy słuchaczy do świata grafów, a następnie opowiemy, co ciekawego się w nim dzieje. Może i Ty zostaniesz grafo-maniakiem!

Pobierz bilet

Wykład online dr Dominiki Pilarczyk z Wydziału Matematyki pt. „Czy matematyka może być orężem w walce z epidemią?”.

Podczas spotkania dowiemy się, na czym polega modelowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Swoją podróż w świat matematyki rozpoczniemy od najprostszych modeli matematycznych, opartych na równaniach różniczkowych zwyczajnych, aby pokazać, jak włączanie elementów złożoności procesów biologicznych prowadzi do lepszego zrozumienia ich dynamiki.

Dr Dominika Pilarczyk przeanalizuje rozwój modeli jako narzędzi prognostycznych oraz zaprezentuje wyniki zarówno teoretyczne, jak również te uzyskane za pomocą symulacji komputerowych. Aby jeszcze lepiej zrozumieć temat, zasady modelowania zostaną zilustrowane przykładami z najnowszej literatury.

Pobierz bilet

Wykład online dr hab. inż. Elżbiety Wojaczyńskiej z Wydziału Chemicznego pt. „Rola sztucznej inteligencji w chemii i chemii w sztucznej inteligencji”.

Sztuczna inteligencja i chemia? Tak! AI pomaga rozwiązać wiele problemów, także tutaj. Osiąganie coraz wyższego stopnia zaawansowania, np. automatyzacji produkcji wymaga rozwiązywania nietrywialnych zadań, co bez udziału sztucznej inteligencji nie byłyby możliwe. Przedstawione zostaną różne przykłady i zakresy zastosowań sztucznej inteligencji w pracy chemika. 

Pobierz bilet

Wykład online mgr. inż. Macieja Skowrona z Wydziału Elektrycznego PWr pt. „Sztuczna inteligencja w systemach diagnostycznych układów napędowych”.

Jednym z głównych wyzwań w konstruowaniu systemów napędowych jest ich niezawodność. Pożądana jest także możliwość ich ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym. Tylko wówczas realne jest zapewnienie wysokiej wydajności produkcji, szybkiej reakcji na awarie, a także efektywna oraz łatwa obsługa całej linii. Trend ciągłego doskonalenia zautomatyzowanych układów elektromechanicznych obserwowany jest zarówno w zakładach przemysłowych, jak i dziedzinach związanych z elektromobilnością. Połączenie dziedziny informatyki, neuronauki, a także klasycznej elektrotechniki z elektroniką umożliwia opracowanie narzędzi zapewniających nie tylko bezpieczeństwo, jak również przyczynia się do zwiększenia niezawodności układów elektromechanicznych. 

Celem wydarzenia jest zapoznanie słuchaczy z najnowszymi technikami diagnostyki uszkodzeń maszyn elektrycznych wykorzystujących metody sztucznej inteligencji.

Pobierz bilet

Wykład mgr. inż. Bartosza Kawy z Wydziału Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki pt. „Precyzyjny druk 3D”, który odbędzie się w budynku M-3 (ul. Długa 63) 

Druk 3D oraz 4D, znajduje coraz większe zastosowanie w przemyśle, medycynie oraz w naszym codziennym życiu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jak małe rzeczy można już dzisiaj wykonywać takim technikami. Precyzyjny druk 3D daje nam praktycznie nieograniczone możliwości w wytwarzaniu miniaturowych sensorów, struktur funkcjonalnych, miniaturowych laboratoriów na chipie, a nawet części nanosatelit wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym.

Podczas wydarzenia zostaną przedstawione główne techniki precyzyjnego druku 3D. Uczestnicy zobaczą, na czym polega proces projektowania, drukowania oraz przygotowania końcowego struktur. Dodatkowo, zostaną zaprezentowane różne przykłady aplikacji drukowanych komponentów, które są prężnie rozwijane na naszym wydziale, obejmujące medycynę, przemysł kosmiczny oraz przemysł energetyczny.

Pobierz bilet

Godz. 19.00 

Wykład dr. hab. Janusza Szwabińskiego z Wydziału Matematyki pt. „Jak śledzić pandemię i nie zwariować, czyli o matematycznym modelowaniu epidemii”, który odbędzie się w gmachu głównym PWr (Wybrzeże Wyspiańskiego 27, sala 204).

O koncepcji spłaszczenia krzywej zachorowań słyszał chyba każdy, kto śledził doniesienia dotyczące wirusa SARS-CoV-2. W ramach tego wykładu prof. Janusz Szwabiński opowie, skąd biorą się przesłanki do tworzenia tego typu strategii do walki z pandemiami. W tym celu omówi kilka wybranych matematycznych modeli zachorowań, z których najstarszy sięga XVIII wieku. Analiza płynących z nich wniosków pozwoli lepiej zrozumieć informacje dotyczące COVID-19.

Pobierz bilet

Godz. 20.00

Wykład online dr. hab. inż. Andrzeja Sikory z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów pt. „Metrologia Niewidzialnego”.

Czym zmierzyć wymiary bakterii lub łańcucha DNA? Do czego i w jaki sposób możemy wykorzystać odległości między atomami węgla? Dlaczego zmuszamy elektrony do przechodzenia przez barierę potencjału, a fotony do interferencji? Jak zważyć pojedyncze molekuły? O tym wszystkim opowiemy podczas spotkania pt. Metrologia Niewidzialnego. Zapraszamy do zwiedzenia laboratoriów Katedry Nanometrologii, gdzie mierzymy rzeczy i zjawiska, których nasze zmysły nie są w stanie uchwycić.

Pobierz bilet

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję