Nominacja profesorska prof. Oleksiego Kulyka

Data: 28.06.2024 Kategoria: Wydarzenie

Decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dr hab. Oleksii Kulyk otrzymał tytuł profesora w dyscyplinie Matematyka.

kulyk_oleksi02i.pngProf. Oleksii Kulyk ukończył w 1994 r. studia matematyczne na Wydziale Mechaniczno-Matematycznym Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. W 1996 r. obronił w Instytucie Matematyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy rozprawę doktorską, a w 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych. Od 2018 r. pracuje na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Działalność naukowa prof. Kulyka obejmuje szeroki wachlarz zagadnień z teorii procesów stochastycznych, m.in. analityczne metody badania procesów Markowa, twierdzenia graniczne i stochastyczne zasady uśredniania dla skomplikowanych modeli stochastycznych oraz metody symulacji i procedury statystyczne dla procesów Markowa. Za te badania uzyskał tytuł profesorski w dyscyplinie matematyka.

Ważną rolę w rozwoju naukowym prof. Oleksiego Kulyka odegrały wyjazdy i współpraca ze znaczącymi ośrodkami naukowymi w Niemczech (Technisce Universität Dresden, Technisce Universität Berlin, Friedrich Schiller Universität Jena) i Japonii (Ritsumeikan University, Kyoto, Fukuoka University).

Prof. Kulyk wypromował również sześciu doktorów, jest autorem lub współautorem pięciu monografii i ponad 80 artykułów w recenzowanych czasopismach międzynarodowych.