Wydział Matematyki

Nowy kierunek – matematyka i analiza danych

Data: 29.05.2023 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci w trakcie zajęć - zdjęcie

Strumienie danych otaczają nas ze wszystkich stron. Ich właściwa analiza i umiejętność uzyskania użytecznych informacji są kluczowe dla funkcjonowania wielu gałęzi gospodarki. Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otwieramy kierunek, który przygotuje absolwentów do zawodu analityka danych.

Studenci w trakcie zajęć - zdjęcieNowy kierunek – matematyka i analiza danych – otwiera Wydział Matematyki. To siedmiosemestralne studia inżynierskie, które wywodzą się z bardzo popularnej wśród studentów specjalności statystyka i analiza danych.

– W ostatnich latach jesteśmy świadkami eksplozji danych, która jest konsekwencją ogromnego postępu technologicznego. Mamy coraz szybsze komputery, większe i tańsze nośniki pamięci, a to spowodowało, że niemal we wszystkich dziedzinach działalności człowieka gromadzone są olbrzymie ilości danych. Główne wyzwanie stojące przed analitykami to znalezienie odpowiedzi, jak z tych danych wydobyć użyteczne informacje – mówi prof. Tadeusz Kulczycki z Wydziału Matematyki, przewodniczący komisji programowej kierunku.

Dr inż. Adam Zagdański z Katedry Matematyki, jeden z wykładowców prowadzących zajęcia z analizy danych, podkreśla, że z tą nowoczesną dziedziną wiedzy spotykamy się w licznych zastosowaniach komercyjnych i naukowych, na przykład w analizie danych dotyczących sprzedaży czy danych transakcyjnych gromadzonych przez banki.

– Ich analiza może pomóc w ocenie ryzyka kredytowego lub ułatwić danej firmie zarządzanie jej relacjami z klientami – wyjaśnia dr inż. Adam Zagdański. – Analiza danych często jest także stosowana w obszarze medycyny. Są to np. analizy związane ze wspomaganiem diagnostyki medycznej czy też oceną skuteczności lub ryzyka, które towarzyszy stosowaniu nowych terapii – dodaje.

Teoria i praktyka

– Studiowanie na tym kierunku pozwoli zdobyć szeroką wiedzę zarówno w zakresie matematyki, jak i metod modelowania statystycznego oraz szeroko rozumianej analizy danych. Co ważne, studia nauczą także, jak stosować poznaną teorię w praktyce – zaznacza prof. Tadeusz Kulczycki.

Niezwykle istotne będzie również odpowiednie przygotowanie informatyczne. Dlatego absolwent studiów będzie znał co najmniej dwa języki programowania, które można wykorzystać w analizie danych.

Od czwartego semestru w programie znajdują się przedmioty specjalistyczne dotyczące klasycznej statystyki oraz nowoczesnych metod analizy danych. Są to m.in. obowiązkowe przedmioty: Statystyka matematyczna, Eksploracja danych, Analiza przeżycia, Uczenie maszynowe, Modele regresji i ich zastosowania.

– Warto dodać, że wiele kursów specjalistycznych to kursy z laboratoriami komputerowymi, podczas których duży nacisk położony jest na trenowanie umiejętności praktycznych. W programie studiów jest też wiele kursów wybieralnych, które można wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – dodaje dr hab. Alicja Jokiel-Rokita, prof. uczelni, współautorka programu nowego kierunku studiów.

grafika_siatka-w13_mat-analiza_danych_ist_v3.jpgPraca w wielu branżach…

Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy analityka danych w interdyscyplinarnych zespołach, grupujących przedstawicieli odbiorców analizy danych oraz specjalistów z obszaru informatyki i przetwarzania danych.

Studenci w trakcie zajęć - zdjęcieW szczególności będą mogli znaleźć zatrudnienie w bankach, firmach ubezpieczeniowych, marketingowych lub medycznych, biurach badania opinii społecznej oraz instytucjach naukowych.

– Warto podkreślić, że absolwenci specjalności Statystyka i analiza danych, z której nasz kierunek się wywodzi, bez problemu znajdują zatrudnienie, a wielu z nich pracuje w renomowanych firmach takich jak Nokia, Capgemini, Amazon, UBS, KRUK, Kredyt Inkaso, Santander Bank Polska, BNY Mellon, HSBC, Dentsu, Atos, SpyroSoft, Ultimo, EY Polska, Objectivity, Deepsense.ai i wielu innych – podkreśla dr hab. inż. Jacek Małecki, prof. uczelni, prodziekan ds. nauczania na Wydziale Matematyki.

… lub kariera naukowa

Oczywiście nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby kontynuować naukę na studiach II stopnia. Od wielu lat na Wydziale Matematyki prowadzony jest kierunek magisterski matematyka. To właśnie tam będzie możliwość kontynuowania nauki z analizy danych.

– Przykładowo, na studiach magisterskich na naszym wydziale będą oferowane kursy Statystyka w finansach i ubezpieczeniach, Data mining, Algorytmy big-data, Zaawansowane sieci neuronowe, Technologie webowe w procesie analityki danych. Po naszym kierunku inżynierskim będzie też możliwość kontynuowania studiów na wielu innych kierunkach studiów magisterskich na PWr – zachęca prof. Jacek Małecki.

Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej potrwa do 10 lipca. W ofercie na rok akademicki 2023/2024 mamy jeszcze siedem nowych kierunków, a ich pełną listę można znaleźć na stronie.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję