Obrady ECMI

Data: 11.10.2022 Kategoria: Wydarzenie

W dniach 29-30 września 2022 r. Politechnika Wrocławska była gospodarzem dla spotkań przedstawicieli władz ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry) – europejskiej sieci uniwersytecko-przemysłowej wspierającej i promującej zastosowania matematyki w przemyśle i biznesie. W czwartek 29 września odbyły się spotkania Zarządu ECMI (ECMI Board) i komitetu ds. badań i innowacji (Research and Innovation Committee). Z kolei 30 września debatowała Rady ECMI (ECMI Council).

W czasie spotkań omówione zostały m.in. kierunki badań i rozwoju w zakresie matematyki stosowanej i przemysłowej. Ustalono też szczegóły planowanej na Politechnice Wrocławskiej międzynarodowej konferencji 22nd ECMI Conference on Industrial and Applied Mathematics, która odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2023 r. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele czołowych europejskich uniwersytetów badawczych, a także osoby związane z przemysłem.

uczestnicy.png

ak_ecmi_35lat.pngSpotkanie we Wrocławiu miało też wyjątkowy charakter ze względu na obchodzony jubileusz 35-lecia ECMI, które powstało 26 czerwca 1987 r. Z tej okazji w obradach wzięli udział obecna prezydent Nataša Krejić (University of Novi Sad, RS) i jej poprzednicy: Hilary Ockendon  (University of Oxford, UK), Luis Bonilla (Charles III University of Madrid, ES), Wil Schilders   (Eindhoven University of Technology, NL), Dietmar Hömberg  (WIAS, DE), Adérito Araújo  (University of Coimbra, PT).

Warto przypomnieć, że Politechnika Wrocławska jest członkiem tego towarzystwa od 2010 r. i dodatkowo od 2014 r. jest także tzw. centrum edukacyjnym ECMI (ECMI Regular Teaching Center) a kierunek Applied Mathematics na Wydziale Matematyki jest akredytowany przez ECMI.  Kierunek Applied Mathematics cieszący się ogromnym zainteresowaniem studentów kształci studentów, którzy później zasilają szeregi specjalistów i managerów w topowych firmach m.in. z sektora inżynierii danych/analizy danych (Data Engineering/Data Science), finansów i ubezpieczeń.

Organizatorami spotkania byli: Krzysztof Burnecki (ECMI Council, Wydział Matematyki), Marek Teuerle (ECMI Educational Committee, Wydział Matematyki) i Monika Kaczmarz (Wydział Matematyki).