OMatKo

Data: 26.11.2022
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska Centrum Kongresowe

pokaż na mapie

To już IX edycja Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów „OMatKo”. To coroczne wydarzenie od lat gromadzi młodych pasjonatów królowej nauk – zarówno chcących podzielić się swoją wiedzą i projektami, jak i tych, którzy pragną dzięki takim spotkaniom poszerzać swoje matematyczne horyzonty.  Na Politechnikę Wrocławską zjechali się studenci z całej Polski zainteresowani matematyką teoretyczną i jej zastosowaniami.

Konferencję rozpoczeła prof. dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, wykładem pt. „Quo Vadis mathematica… czyli kilka słów o zastosowaniach”.

Największym motorem postępu jest … wygoda (lenistwo?), ale także potrzeba prostych i intuicyjnych rozwiązań, które potrafią odpowiedzieć na konkretne pytania. Dotyczy to także postępu w matematyce. W ramach wykładu pokazane zostanie, jak problemy, z którymi na co dzień spotykają się inżynierowie mogą stać się zaczątkiem nowych metod i idei matematycznych. Matematyka jest królową nauk i znajduje zastosowanie w każdym obszarze. W tym wypadku nowe metody analizy statystycznej zostaną zaprezentowane w realnych problemach w przemyśle górniczym. Pokażemy, jak problem identyfikacji uszkodzeń lokalnych w maszynach pracujących pod ziemią stał się podstawą dla nowej teorii procesów stochastycznych o zachowaniach niegaussowskich, których analiza wymaga zaawasowanych metod matematycznych. Postawiony problem stał się inspiracją dla nowego pokolenia matematyków wrocławskich, którzy w Centrum im. Hugona Steinhausa od lat współpracują na pograniczu wielu dyscyplin i z powodzeniem stosują i rozwijają metody matematyczne dla konkretnych problemów, w tym inżynierskich.

Szczególowy harmonogram jest zamieszczony na stronie Konferencji.