Wydział Matematyki

Prof. Krzysztof Bogdan członkiem PAN

Data: 08.12.2021 Kategoria: Wydarzenie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk powołało nowych członków rzeczywistych i członków korespondentów, a także uzupełniło skład Akademii Młodych Uczonych. Wśród wybranych znalazło się czterech naukowców PWr. Łącznie wybrano 33 członków rzeczywistych oraz 35 członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk. 

krzysztof_bogdan.pngProf. dr hab. inż. Krzysztof Bogdan został członkiem korespondentem Wydziału III -  Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. 
Jego wkład w rozwój matematyki na Politechnice Wrocławskiej, gdzie pracuje od początku swojej kariery naukowej, jest bardzo znaczący. Opublikował 55 prac w wysoce renomowanych czasopismach matematycznych. Uczestniczył w 12 grantach zespołowych, w 6 z nich był kierownikiem. Między innymi, uzyskał z NCN w roku 2014 grant Harmonia, a w roku 2018 prestiżowy grant Beethoven. Wykształcił 5-ciu doktorantów. Wyróżnia się intensywną aktywnością organizacyjną na rzecz środowiska naukowego i macierzystej uczelni. Pełnił przez 4 lata funkcję prodziekana ds. dydaktyki i badań naukowych na Wydziale Matematyki. Obecnie jest kierownikiem Rady Dyscypliny Matematyka. Organizował lub współorganizował około 10 międzynarodowych konferencji naukowych, w tym cykl konferencji Probability and Analysis. Uczestniczył w ponad 80-ciu międzynarodowych konferencjach naukowych.

Profesor Krzysztof Bogdan ma w swoim dorobku wybitne osiągnięcia naukowe. Zajmuje się trudnymi problemami dotyczącymi procesów Markowa, analizy harmonicznej i operatorów nielokalnych oraz ich zastosowań w analizie. Stanowią one podstawę i inspirację dla badań prowadzonych w wielu ośrodkach na świecie, stąd bardzo znaczna dla matematyka liczba ponad 1750 cytowań (wg. Mathematical Reviews) i wysoki indeks Hirscha 22 (wg. Scopus). Jego prace były cytowane przez ponad 750 autorów. Uczył na bardzo renomowanych uczelniach w U.S.A.: University of Washington, Purdue University, Stanford University. W roku 2018 otrzymał bardzo prestiżową Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego imienia Stefana Banacha za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych. W 2020 r. został laureatem Specjalnej Nagrody Naukowej Rektora Politechniki Wrocławskiej imienia Hugo Steinhausa.

Główne osiągnięcia naukowe profesora Bogdana układają się w trzy bloki tematyczne: półgrupy Feynmanna-Kaca, brzegowa teoria potencjału, teoria Littlewooda-Paley-Steina.

Jednym z ważniejszych zadań Wydziałów PAN jest koordynacja działań komitetów naukowych, problemowych i krajowych, tworzonych przy Wydziałach, które są ciałami opiniotwórczymi stanowiącymi najbardziej reprezentatywne grono specjalistów w danej dyscyplinie naukowej. Aby otrzymać nominację na członka rzeczywistego lub korespondencyjnego trzeba wyróżniać się  dorobkiem naukowym i autorytetem oraz posiadać nieposzlakowaną opinię. Łączna liczba członków rzeczywistych i członków korespondentów PAN nie przekracza 350 osób i sprawują oni swoje funkcje dożywotnio.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję